Часове след като лидерите на управляващата тристранна коалиция в България се събраха в резиденция „Лозенец" и решиха какво принципно да се прави с бюджетния излишък, финансовият министър на страната Пламен Орешарски осветли проблема с излишъка за широката публика по Националната телевизия.

Превишението на приходите над разходите в държавните финанси, което неспециалистите наричат „бюджетен излишък", е четири и половина милиарда лева, каза финансовият министър.

"Но не бързайте да разпределяте тази сума" - подсигури се опитният кадър, от сумата на „бюджетния излишък" не всичко подлежи на разпределяне. На около 2 млрд. лева възлиза т.нар. фискална цел, която е нужна за запазването на дългосрочната стабилност на българските финанси, не на последно място и за гарантиране курса на лева.

До края на годината в хазната превишението на разходите над приходите ще е вероятно 3.2 млрд. лева, преценява Орешарски. „Излишъкът" ще се съкрати, тъй като през втората половина на годината са предвидени да дойдат повечето разходи, обясниха от МФ още в края на август, когато публикуваха данни за положително салдо по Консолидираната финансова програма в размер на 4.2 млрд. лева.

Така че за разпределяне ще останат вероятно 1.2 млрд. лева, което в крайна сметка не е толкова голяма сума, справедливо изтъкна министърът. Като дял от БВП, най-голям бюджетен излишък бе постигнат при управлението на Иван Костов - 3.3% от БВП през 2000 г. През всяка от последните 10 години имаше бюджетен излишък и през 2008 г. той за съжаление не е рекорден, изтъкна шефът на МФ.

Сегашната сума за извънредно разпределяне, въпросните милиард и 200 милиона лева, ще се насочи в два големи канала - за социални цели и за инвестиции. Ще се даде част от излишъка за увеличение на пенсиите, ще има „добра Коледна добавка" върху пенсиите по думите на Орешарски, предвидени са извънредни пари за здравеопазване, образование, за по-малки нужди.

Колко точно пари ще отидат в Сребърния фонд (в който вече има 1 млрд.) не е още ясно, изтъкна Пламен Орешарски. Очевидно управляващите са си взели поука от анализите на европейски демографи, че към 2030 година се очаква масова бедност сред българските пенсионери (за което Money.bg подробно писа). Решението на управляващите е добро - стига само да е с нужния обхват.

Можем да поспорим с министър Орешарски, че във финансите излишъкът е добро, а дефицитът зло. Но спорът не би бил никак конструктивен, а има и нещо по-съществено. Негативния процес, който може да се види и с невъоръжено око, е в разпределянето на средствата от излишъка „на дребно".

Би могло да се помисли за някой голям национален проект, който да получи сериозен тласък и в края на краищата да бъде осъществен. Такива проекти могат да са АЕЦ Белене, завършване на пътната инфраструктура в страната и европейските пътни коридори, модернизиране и последваща приватизация на БДЖ, инвестиции във възобновяема енергия, изкупуване на българския външен дълг, и т.н., чет нямат.

За разлика от това, правителството изглежда отново дава тук малко, там още по-малко, закърпвайки нови кръпки на стара дреха. Сякаш управляващите три партии преди избори се страхуват да не бъдат обвинени, че пропускат някоя важна тема от национално значение ...