До такъв извод стигнаха Пламен Орешарски и останалите ръководители на финансовите ресори на държавите на ЕС на неформално заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе в гр. Порто, Португалия.
На първо място, оптимизирането на административната структура и размерът на публичната администрация сами по себе си водят до намаляване на разходите за издръжка на администрацията, разсъждават те цитирани от пресцентъра на МФ.
Разпределението на държавните отговорности между централната и местните власти съгласно принципа на субсидиарността на теория също има положителен ефект. То увеличава ефективността на предоставянето на публични услуги, което потенциално рефлектира в оптимизиране обема на предоставяните услуги и съответно в ограничаване на разходите по тях.
На трето място подобряването на ефективността на разпределението на ресурсите чрез въвеждането на средносрочно и програмно планиране подобрява фискалната дисциплина и спазването на средносрочните разходни тавани, което допринася за ограничаване нарастването на публичните разходи, смятат министрите.
На срещата бяха обсъдени и общото икономическо положение и състоянието на финансовите пазари.
Общият извод е, че световният растеж е стабилен, с устойчив динамизъм в развиващите се икономики, и се очаква Европа да продължи да балансира забавянето в САЩ.
Позицията на България е, че възможният допълнителен спад на американската икономика няма да има значително негативно въздействие върху европейската.
Министрите обсъдиха и доклада на Икономическия и финансов комитет относно усъвършенстване на мерките за финансова стабилност в ЕС. България подкрепя създаването на Постоянни национални групи за финансова стабилност и ще съдейства активно за обмена на добри практики относно тяхното функциониране.
България изразява подкрепа също така по отношение разработването и въвеждането на нова IT платформа за сетълмент на ценни книжа в ЕС, която ще съдейства за интегрирането на финансовите пазари.