Чудили ли сте се някога колко точно са парите в целия свят?

Отговорът е сложен, но не заради трудното пресмятане на всички доста големи числа. По-скоро затруднението идва от това кои параметри се използват за дефинирането на думата „пари”, разказва Market Watch.

„Сумата, която съществува, се променя в зависимост от това как я определяме. Колкото по-абстрактна дефиниция за парите използваме, толкова по-голямо е тяхното количество”, заяви Джеф Десжардинс, редактор в медийната компания Visual Capitalist, която е изработила инфографика, за да отговори на въпроса колко са парите в света.

За пуристите, които вярват, че терминът се отнася единствено до валути като банкноти, монети и депозирани средства в спестявания или разплащателни сметки, общата сума е някъде около 80,9 трилиона щатски долара.

За тези, които предпочитат по-широко тълкуване, включително дигиталната валута биткойн, надземното злато и пари, инвестирани в разни финансови продукти като деривати, сумата достига квадрилиони.

Ето как изглежда един квадрилион, изписан с цифри: 1,000,000,000,000,000.

Само финансовите средства, вложени в деривати, възлизат на 1,2 квадрилиона щатски долара. Всъщност има повече пари, инвестирани в деривати, отколкото във всички фондови борси, взети заедно, в които има сравнително нищожната сума от 70 трилиона долара.

Щатските компании представляват приблизително половината от глобалната пазарна капитализация благодарение на технологични гиганти като Apple, Alphabet и Microsoft.

Инвестициите в търговските недвижими имоти – често най-видимият символ на богатство, със своите 7,6 трилиона долара бледнее в сравнение с вложенията в акции или деривати.

Що се отнася до парите, притежавани от всеки един човек и всяка държава в света, общият сбор е 199 трилиона долара, като около 29 на сто от тях са взети назаем от финансовата криза през 2008 година.

Снимка 212894

Източник: visualcapitalist.com

САЩ са отговорни за близо една трета от световния дълг. Следват ги Европа с 26% и Япония с 20%. Китай, който получава критики за движения от дълг икономически растеж, дължи 6% от глобалния дълг.

Въпреки цялото внимание, което виртуалната валута биткойн получава през последните години, е очевидно, че тепърва има да извърви дълъг път. Стойността на всички биткойни в обращение е оценена на 5 милиарда долара.