Владислав Горанов не е склонен да отстъпи от сумата на искания дълг. В кулоарите на парламента той обяви, че категорично няма намерения да ревизира сумата от 16 милиарда лева, за които правителството иска ратификация.

По думите му, за да падне исканият дълг на 12 млрд. лева, то трябва да няма дефицит. Бих желал това, но едва ли е лесно постижимо, защити се Горанов. По думите му, голямата сума, около която депутатите спорят за пореден ден, не е самосиндикално решена от него, а е плод на анализа на цялото финансово ведомство.

Имаме да погасяваме 7 милиарда лева само до края на тази година, имаме падежи на дългове и за следващите години, разясни необходимостта от заема Горанов. За финансист номер едно срокът до средата на следващ,ата седмица за гласуване на дълга е приемлив.

Според него е време да си говорим за това, че харчим повече, отколкото изкарваме. Дефицитът е 2,5 милиарда лева и аз ще се стремя всякак да го намалявам през приходната част, но обществото трябва да разбере, че трябва да харчи, колкото изкарва или да влиза в дългове, отсече министърът. По думите му дефицитът може да се покрие или с приватизация, или с дълг.

Не знам как да водя дебат с моите партньори, които подкрепят правителството, които ме назначиха като министър, тъй като, като говорим за разходи, те имат едно виждане, за дефицит - второ, а за дългове - трето. Все пак този дебат е един, опита се да обясни разногласията между политиците Горанов.

Той гарантира, че няма никакъв проблем в управляващата коалиция. Приемаме, че финансовият министър трябва повече да обяснява, но има теми, които не могат да се обясняват много и на глас или те са по-трудни технологично и трябва повече време, склони да признае министърът.

По думите му няма да се допусне ГЕРБ да носи негативите на управленските решения еднолично - всеки, който участва в управлението, трябва да носи позитивите и негативите от него, не избирателно по теми да се подкрепят от всички само хубавите.

Засегната бе и темата с все още неназначения подуправител на БНБ. Според Горанов постът ще бъде зает, когато се намери фигура, за която нито една от управляващите партии няма съображения „против". В България за всеки може да се намери нещо, да бъде омаскарен - такова ни обществото, така е свикнало да работи и да живее, констатира финансистът.

Банковата ни система е стабилна, успокои все пак финансовият шеф. Дебатът не е толкова прост, колкото изглежда във вашите глави. Знам, че съм ви много интересен, но ме оставете да си свърша работата, сряза журналистите Горанов.

Преди да си тръгне обаче, той изрази становище и по друга тема - парите, които държавата отпусна извънредно на БДЖ, за да не бъдат спирани влакове. За ЖП субсидиите беше по-скоро грешка, отчете финансист номер едно.

За него държавата трябва да финансира този транспорт като най-екологично чист и най-модерен, но тя трябва да реформира железницата, за да не консумира такъв ресурс и за да не страдаме всички от това, че, хем даваме много пари, хем не получаваме като общество нужната услуга. Не може един билет за влак да е 1-2 лева, а мотрисата да е по 100 милиона, все пак остава негативно настроен министърът.