През 2014 г. икономистът и ръководител на хедж фонд Зак Шрайбер прогнозира рекордния спад в цената на петрола. Днес той предупреждава за финансова катастрофа, която чака Саудитска Арабия, пише CNN Money.
Поевтиняването на черното злато докара редица проблеми за държавите износителки, включително и за кралството. Това принуди Рияд да ограничи разходите си и да потърси възможности да набиране на допълнителни средства.
Заедно с това държавата планира радикални промени и пренасочване на икономиката си към сфери извън петролния бизнес. Успоредно с това в края на миналата седмица поста си напусна дългогодишният министър на петролната индустрия. Какво означава всичко това?
„Саудитска Арабия ще отбележи още две до три години ръст преди катастрофата”, коментира Шрайбер по време на конференция през миналата седмица.
По неговите думи ще има две основни причини за проблемите на страната – огромните дългове и евтиният петрол. Експертът посочва, че не е никак учудващ интересът на Рияд към нарастване на задлъжняването.
След като кралството години наред трупаше богатство благодарение на черното злато, днес то търси всякакви алтернативни възможности за набиране на средства.
В това число влиза и изтеглянето на огромен дълг от 10 милиарда долара от група банки. Очаква се по този начин държавата да направи първото си емитиране на облигации на международните пазари.
Проблемът обаче е в това, че Саудитска Арабия трябва да продава петрола си на цени над 100 долара за барел, за да може да изпълни бюджета си. Наскоро властите в Рияд обявиха, че ще орежат сериозно мащабните социални придобивки, с които се ползваше 30-милионното население на кралството.
На фона на това бюджетът за отбрана на държавата също доста натежава, като тази година заради евтиното черно злато той беше намален с 3,6%.
Според някои притесненията са излишни, тъй като централната банка в държавата има резерви от 600 милиарда долара. Въпреки това обаче тези пари свършват бързо, като от края на 2014 г. до февруари 2016 г. Саудитска Арабия е похарчила 140 милиарда от тях. Това беше и причината от Международния валутен фонд (МВФ) да предупредят, че скоро страната може да остане без пари.
По думите на Шрайбер обаче положението е дори по-страшно и задълженията на Рияд са много по-големи от обявените. Той смята, че именно това е причината кралството да се реши да продаде 5% от акциите на държавния петролен гигант Aramco.