На фона на размириците и исторически рекордната безработица, борсите в САЩ се изстреляха през последните няколко седмици. Проучвания показаха, че основната причина за това е неограниченото печатане на пари от Федералния резерв. Но докато пазарите като цяло изглеждат оптимистично настроени, не всички инвеститори очакват розово бъдеще.
"Това няма да свърши добре", каза легендарният инвеститор, главен инвестиционен стратег и съосновател на фонда Grantham, Mayo, & van Otterloo (GMO) Джереми Грентъм, цитиран от Zero Hedge. "Напълно изумен съм. Ръстът на фондовите пазари е безпрецедентен - за пръв път той се случва в условията на пандемия и на фона на явна икономическа криза."
По думите му на фондовите борси се наблюдава гигантски балон, а инвеститорите "просто си играят с огъня". В последствие той обърна и инвестиционната стратегия на фонда, който борави с активи на 7,5 млрд. долара, към къси позиции, за пръв път от Голямата рецесия насам.
Препоръката на Грентъм настоящото поколение от млади инвеститори, които навлизат на пазара, трябва да разпродадат акциите на американските компании, да купуват на възникващите пазари и "да хвърлят" ключа за няколко години. "Това се превръща в четвъртият балон в моята кариера", каза той, като посочи, че останалите три са били Япония през 1989 г., дотком балонът от 2000 г. и балонът на недвижимите имоти, който се взриви през 2008 г.
По думите му не е ясно кога икономиката ще се възстанови от пандемията, но той посочва че състоянието на стопанството е изключително тежко. "В момента съотношението между доходността от акциите и приходите на компаниите в САЩ е на най-високите 10% в историята си. Същевременно икономиката на САЩ е в най-тежките си 10%, може би дори в най-тежкия си 1%."
"Пандемията от коронавирус трябваше да увеличи вниманието към риска, но тя не го постигна", коментира по-рано Грентъм пред Financial Times. "Проблемите в САЩ и на глобално равнище бяха явни още преди вируса. Така че след десетилетие на икономическо възстановяване, сега е перфектният момент за спад на икономиката."