След като за изминалите 12 месеца българският фондов пазар се нареди след най-добре представящите се пазари в света, а българската икономика, макар и бавно, отново потегли по пътя на растежа, през последния месец обстановката се промени.

В резултат на задкулисни и явни политически интриги, бизнес климатът в страната се влоши рязко, намален бе кредитният рейтинг, бюджетният дефицит нарасна със заплашителни темпове, а наложителните реформи така и не се случиха.

При тези условия борсовият индекс SOFIX се срина с близо 18% от края на юни и се върна на нивата си от началото на януари. След като в началото на април индексът премина нивата от 620 пункта, през юни се свлече под 526 пункта.

Кризата с Корпоративна търговски банка АД извади на бял свят едни сякаш забравени страхове от 90-те години на миналия век. Отново видяхме опашки от вложители, желаещи да изтеглят своите депозити. За разлика от предходни години, днес обаче състоянието на банковата система е по-различно, в положителен смисъл.

Всичко това се случва в период, през който международните пазари се намират в изключително силен период. Борсите в страните от Централна и Източна Европа също бележат възход, а борсата в Украйна се повиши с близо 10% за последния месец.

За силното движение на пазарите на акции допринесе и провежданата парична политика от Европейската централна банка, която в стремежа си да насърчи банковото кредитиране установи политика на отрицателни лихви.

Развитието на международните пазари идва да покаже, че мини-кризата, която се случва в България представлява чисто локален проблем. От гледна точка на събитията от последните години, може да се заключи, че при подобни локални кризи в Унгария, Румъния, Украйна, дори Гърция, тамошните пазари успяха да възстановят позиции. Някои по-бързо, други по-бавно.

Все още не може да се каже със сигурност дали фондовият пазар в България достигна ниската си точка на 20 юни или ще има и последващи низходящи движения.

Последните години показаха обаче, че подобни локални кризи, каквито имаше в Унгария, Полша, Украйна, Гърция и Русия, периодите в които пазарите бяха слаби, се оказаха най-изгодни за инвестиране.

****
Горният текст е лично мнение на автора и не представяла препоръка за покупко/продажби на ценни книжа