На върха на хълм, гледащ точно над Хараре, Зимбабве, в момента се изгражда огромен модерен комплекс, който ще приютява парламента на страната, пише Ник Рутли от visiualcapitalist.com. Целият проект на стойност 140 млн. долара е подарък от Пекин.

Със сигурност изглежда странно да подариш на друга страна нова сграда за парламента, но инвестицията е миниатюрна в сравнение с общия размер на вложенията на Китай по света за последните 20 години. Стойността на "дипломатическите разходи" държавата надхвърли 270 млрд. долара.

Ето някои от проектите и горещите зони, в които са попаднали китайските инвестиции между 2000 и 2017 г., данните за които са събрани от AidData.

Снимка 460904

Източник: visualcapitalist.com

А това са някои от примерите за начина, по който Китай осъществява инвестиционна експанзия в останалия свят:

Пакистан

За последните пет години Китай е инжектирал 46 млрд. долара в Китайско-Пакистанския икономически коридор, който трансформира инфраструктурата и енергетиката в страната. Той е част от Пътя на коприната.

Сред най-масивните проекти е АЕЦ Карачи, финансиран почти изцяло от китайската Exim Bank, която осигури почти 7 млрд. долара на три етапа. Неслучайно през 2014 г. публичното доверие към Китай беше най-високо именно в Пакистан измежду всички страни по света - 80% от анкетираните посочват, че имат положително гледище за страната.

Новият мегапроблем на Африка: Kолосалните дългове

Новият мегапроблем на Африка: Kолосалните дългове

МВФ е притеснен за нивата на задлъжнялост на континента

Етиопия

През последните години Китай финансира множество инфраструктурни проекти, най-вече в столицата Адис Абеба - от околовръстния ѝ път до първото в Субсахарска Африка метро.

Пекин подари и новия комплекс на Африканския съюз, намиращ се също в столицата на Етиопия, който струваше 200 млн. долара.

През 2100 година 5 от топ 10 на най-населените държави ще бъдат в Африка, не в Азия

През 2100 година 5 от топ 10 на най-населените държави ще бъдат в Африка, не в Азия

Сред тях няма да има нито една европейска

Шри Ланка

За последните 20 години Шри Ланка е получила общо над 12 млрд. долара заеми от Китай. Един от най-знаковите проекти, реализирани с китайски инвестиции, е пристанището Хамбантота, намиращо се на стратегическо място на острова. То беше завършено през 2011 г. и изградено от китайски компании - стратегия, която те следват при много финансирани от тях проекти.

Тъй като Шри Ланка нямаше възможност да плати за проекта, шест години по-късно той, заедно със земята край него, беше отдаден на лизинг на Китай за 99 години. Така страната извоюва стратегическа победа и се сдоби с пристанище съвсем близо до основния си азиатски конкурент Индия.