За по-голямата част от инвеститорите по света криптовалутите са рисков избор. От друга страна за гражданите на една държава дигиталните пари са единственото решение за "предпазване" на спестяванията им от хиперинфлацията в родината им.

В Зимбабве депозитите на потребителите се обезценяват с всеки изминал ден и в отчаянието си хората там избират да вложат парите си в биткойни. Други пък залагат на тази алтернатива, за да изпращат средства на децата си, които учат в чужбина, разказват от Yahoo Finance.

А резултатът от нарасналото търсене е изумителен. През последната седмица биткойн достигна рекорден връх от 7888 долара. На борсата в зимбабвийската столица Хараре обаче цената е много по-впечатляваща - 13 900 долара.

Изглежда предупрежденията на много експерти, че дигиталната валута може да се окаже огромен "балон", са далеч по-малко притеснителни от дълбоките проблеми на финансовата система в страната, която кара хората там да не се страхуват от подобни рискове.

Страната с най-евтината валута почти се отказа от парите в брой. И не сгреши

Страната с най-евтината валута почти се отказа от парите в брой. И не сгреши

След хиперинфлацията Зимбабве заложи на електронните плащания

"Вече обмених всичките си спестявания в биткойн, защото тове е единственият начин да предпазя инвестициите си", разказва Арнолд Манхизва, който работи в ИТ компания в столицата.

Проблемите в африканската страна не са от днес, като през 2009 година правителството въведе използването на щатския долар, след като местната валута беше обезценена от хиперинфлацията, "изтривайки" стойността на тогавашните спестявания, направени в зимбабвийски долари.

След период на относителна стабилност, Зимбабве беше изправена пред недостиг на пари в брой, а това остави потребителите с електронни единици в банковите им сметки, които официално се наричат долари, но имат много по-ниска стойност от реалните.

В опит да вложат парите си в други активи, хората насочват средствата си към автомобили, имоти и акции. Така техните цени вървят нагоре, а основният индекс на фондовата борса в Хараре е удвоил стойността си през последните 2 месеца.