Сравнителните данни от съобщенията на Министерството на финансите за изпълнението на приходите и разходите на хазната показват, че в края на февруари се очаква бюджетен излишък по Консолидираната фискална програма (КФП) от 697 млн. лева. Той е с близо 240 млн. лева по-малък от излишъка в края на януари, когато бе отчетено положително салдо от 937 млн. лева. През втория месец на годината хазната е работила на дефицит.
Реално минусът е по-голям, защото правителството харчи и част от онези 2.8 млрд. лева, които спести по т. нар. сметки за чужди плащания от миналата година. Според финансовия министър Асен Василев разходването на тези средства, не се отчита в сегашния бюджет и не влияе на бюджетното салдо.
Според данните на Министерството на финансите Приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2022 г. се очаква да бъдат в размер на 8 098 млн. лв. и нарастват с 804 млн. лв. спрямо отчетените за първите два месеца на 2021 година. Данъчните и неданъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо февруари 2021 г. с 862 млн. лв., докато постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) намаляват с 58 млн. лв. спрямо отчетените за същия период на предходната година.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към февруари 2022 г. са в размер на 7 401 млн. лева. За сравнение, разходите по КФП към февруари 2021 г. бяха в размер на 7 270,0 млн. лева.
Така представените данни показват, че за момента приходите и разходите на хазната вървят без някакви аномалии и съобразно инфлационната ситуация, която помпа приходите от ДДС и от акцизи, най-вече заради увеличените цени на горивата. Доколкото посочените в началото заделени за харчене през първото тримесечие сериозно изкривяват бюджетните резултати, по реална картина за състоянието на хазната ще имаме след приключване на първото тримесечие на годината.