През последните 2 години международни инвеститори са продавали масово акции на китайски компании, разочаровани от засиленото влияние на президента Си Дзинпин в икономиката и нарастващото геополитическо напрежение, се казва в документ на Atlantic Council, пише Business Insider.
"Изтичането" на инвеститори (и чуждестранни инвестиции) е свързано с повишаване на риска при инвестиране в Китай, смятат анализатори.
Като вид "гориво" за това, напоследък послужиха по-ниските от очакваното икономически показатели на Китай, както и неравномерното икономическо възстановяване на страната след пандемията от Covid-19.
Мениджъри на чуждестранни инвестиционни фондове са продали огромно количество китайски ценни книжа, в отговор на политиката на Си Дзинпин и нарастващото напрежение между САЩ и Китай.
По-конкретно, институционалните инвеститори от началото на 2022 г. досега (за близо година и половина), са продали китайски облигации с нетна стойност от 148 милиарда долара. А същевременно, за периода цените на акциите на китайските компании като цяло падат.
А бивш предсавител на ръководството на МВФ, дори прогнозира "загубено десетилетие" за китайската икономика - което не предвещава нищо добро, на фона на опасенията относно икономическите перспективи, пише в анализа на Business Insider.
Освен прекъсванията във възстановяването на Китай от пандемията, на страната по всяка вероятност й предстоят дългосрочни структурни проблеми. Като най-важните от тези проблеми експерти посочват: бързо застаряваща работна сила, изоставаща производителност на труда, засилващо се икономическо неравенство и обща криза на собствеността.
С течение на времето, отливът на чуждестранни инвеститори ще се отрази негативно на икономиката на Китай като цяло, смятат анализатори.
Освен заради опасенията от "затягане" на регулаторните мерки на финансовите пазари в страната, рискът от инвестиране в китайски ценни книжа нараства и поради ниската доходност от активите.
Затова много институционални инвеститори, вече избират други финансови пазари, като Индия например.
От друга страна, Китай се сблъсква с противостоянието на САЩ на международната "арена", които по всякакъв начин се опитват да му попречат при разработването на най-новите технологии (в т.ч. микрочипове).
projekt
на 19.06.2023 в 09:11:30 #2Мдаааа да почваме да плачем за Китай. Икономиката на Китай е по силна от тази на Русия. Видяхме че 10-12 години санкции срещу руската икономика доведоха до развитие на руската икономика, водене на война срещу цялото НАТО което праща оръжия и наемници в Украйна. Уж трябваше да страдат руснаците, те страдат европейците. Високи сметки, инфлация, стоене на студено..... Рецесия, затворени големи производства в Европа, изнасяне на големи производства от Европа към САЩ...... Изобщо цветущо положение, но видите ли в Китай е зле защото инвеститори решили да си тръгнат. Те и от Русия си тръгнаха а се оказа че преди Русия изнася ще основно газ, нефт, различни полезни изкопаеми. Сега, благодарение на санкциите, Русия изнася селскостопанска техника, храни, месо. От вносител на пилешко, Русия в момента е един от големите износители. "бедните" руски туристи харчат по 600-800 евро докато са на почивка, отделно от стойността на самата почивка. "Богатите" европейци харчат 10-20 евро за магнитчета. Ядът и пият на "олл инклузива" и не смеят да изхарчат нищо извън хотелите, а това е от години. Не е сега. В България казахме че руснаците са лоши туристи, а ги заменихме с пияни, бедни и неплатежоспособни туристи от Англия.
Marlowe
на 18.06.2023 в 16:28:27 #1....се казва в документ на Atlantic Council Кои са The Atlantic Council. American think tank in the field of international affairs, favoring Atlanticism. как се финансират? The Atlantic Council is grateful for the generous support it receives from private foundations; US and non-US government agencies, companies, and individuals. Толкова ви трябва да знаете, за източниците на новини на Мънитата...
Да, Китай ги погребаха копеле... https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2023/04/18/4472284_kitaiskiiat_iznos_neochakvano_se_sujiviava_prez_mart/
И това е статия от Капитал... въобще, докато САЩ се пънат с 1-2% ръст, Германия влезе в рецесия... Китай ги погребват с 6% ръст на икономиката...
Говорим за държавата която от тук насетне започва да диктува автомобилния пазар, пазара на батерии и която развива собствено производство на чипове.