Недопустимо е да се прави такъв опит за публична екзекуция на една институция.

Това е отговорът на Корпоративна търговска банка (КТБ) за събитията от петъчния ден, когато разривът между Цветан Василев и Делян Пеевски стана достояние на широката общественост, който разрив според някои предизвика и прокурорските и полицейските обиски на офиси на КТБ, при които бяха иззети документи, както и разпитите на висши банкери от Управителния съвет на КТБ.

Припомняме, в последния работен ден от миналата седмица четирима души бяха арестувани с обвинение, че са готвили убийството на депутата от ДПС Делян Пеевски. Единият от арестуваните - Георги Христов (на снимката), е бизнес партньор и приятел на Цветан Василев. След дълго съдебно заседание съдът реши да освободи задържаните без никакви мерки за неотклонение.

"Кой убива длъжника си бе, хора?!", попита Георги Христов (съвпадение на имената със задържания, б.р.), член на Управителния съвет на КТБ, на днешната пресконференция на ръководството на банката.

Силно засегнати от медийните публикации в последните дни изпълнителните директори на КТБ Илиан Зафиров и Георги Христов се изправиха пред големия медиен интерес в Националния пресклуб на БТА, за да защители не честта на Цветан Василев, а достойнството на банката.

Още в самото начало Зафиров направи уговорката, че известният бизнесмен Цветан Василев е само акционер в КТБ, тъй като банката е публично дружество, в което има стотици други акционери.

"Нямаме причина да омаловажаваме ролята на Цветан Василев, но ние ще отговаряме на въпросите за банката", отсече Зафиров и се зае с похвалите за работата на банката, а именно, че тя е 4-та по големина в страната, клиентите са й скъпи, хиляди вложители са й се доверили, кредитира и финансира бизнес компании, а функционирането на цели отрасли на икономиката не биха били възможни без подкрепата на КТБ.

В противовес на горното изявление припомняме, че Цветан Василев е председател на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка.

Връщайки се към събитията от петък, Илиан Зафиров обясни, че разпитаните служители са били не 12, а само шест. От КТБ се оплакаха обаче, че на нито един от разпитаните като свидетели служители не им е било обяснено защо са извикани.

"Срещу КТБ не са предприемани процесуални действия, не са претърсвани офиси на банката, не са вземани и документи", отсече още Зафиров. Макар и с уговорката, че Цветан Василев е само една част от търговската банка, Христов го защити с твърдението, че нито един от кредитите на акционерното дружество на Василев към банката няма характер на проблемен кредит.

Припомняме, едно от обясненията на КТБ още в петък за спора между старите приятели Пеевски и Василев са необслужени кредити от страна на Делян Пеевски.

Дори и с обяснението, че нямат право да разкриват банкова тайна, Георги Христов обясни, че личните кредити на акционерното дружество на Цветан Василев и в миналото, и в настоящето са в рамките на регулацията на банковия регулатор, което на небанков език означава, че бизнесменът няма проблемни кредити.

По отношение на кредитите на Делян Пеевски Георги Христов подчерта, че Пеевски няма право да има дружества и няма официално регистрирани дружества. Кредити към КТБ има обаче майката на Пеевски Ирена Кръстева, които са редовни, не са в голям размер и нямат нищо общо с издателския или печатарския бизнес.

Относно споменатите все пак проблемни кредити Христов обясни, че това са две експозиции към лица, които формално нямат нищо общо с Делян Пеевски.
"Имахме редовно погасяване по тях до преди месец, плащанията обаче спряха и ние като всяка нормална банка, управляваща чужди пари, потърсихме контакт", обясни още Христов, но подчерта, че въпросните два кредита са само 0,52% от общия кредитен портфейл на институцията.

Георги Христов разказа обаче една подробност около случая, а именно, че на 9 юни, понеделник, представители на столичния отдел на Софийска градска прокуратура са занесли призовка за четиримата членове на УС на банката, които да се явят за разпит в един и същи ден, в един и същи час, а именно - 11-и юни от 10 часа. Точно за тогава е било насрочено от преди месец събрание на акционерите на банката.

"Това беше опит да се възпрепятства събранието на акционерите", обвини Христов и определи връчването на призовки като "нескопосано шоу". Членовете на УС са поискали още в същия ден да отидат на разпит, но са получили отговор: "Не става". Самият разпит на 11-ти пък е бил само от общообразователен характер и над два часа.

„Не може отговорни фактори в държавата по този начин да клатят националната сигурност и усещането за стабилност в икономиката", отбеляза още Христов по отношение на медийните публикации и на прессъобщението на прокуратурата, че се претърсват офиси на банката.

Между 120 и 140 млн. лева са държавните пари, които КТБ стопанисва. На пресконференцията не стана ясно обаче дали „Булгартабак" има и ако има пари, колко, в КТБ.

"Булгартабак холдинг не иска повече кредити от нас, но обслужва редовно другите си", подчерта обаче Зафиров.

Като част от "напрежението" от последната седмица Христов посочи и сумата от 80 млн. лв., свързани с искането да не се разпределя печалбата на "Булгартабак холдинг". Искането е от страна на мажоритарния собственик, който е "някакво физическо лице", неясно дори за Комисията за финансов надзор, обясни Георги Христов.

На въпрос дали банката ще се извини на Делян Пеевски за информацията за необслужвани кредити, Георги Христов отсече: "Не намирам за необходимо да се извинявам. Ако трябва да му се извиним, трябва да отидем всички пред неговия офис и да се извиним, защото обществото говори за това".