Вероятността Федералният резерв да пристъпи към отрицателни лихви, за да подкрепи икономическият растеж, е много малка. Централната банка е провела изследване, според което цената на подобна мярка е твърде висока, в сравнение с ползите, пише The Wall Street Journal.

Темата се появи отново на дневен ред миналата седмица, когато инвеститорите започнаха да залагат, че Фед ще намали основната лихва под нулата до края на годината. Това свали доходността на 2-годишните държавни облигации на САЩ до историческо дъно.

Според Фед, отрицателните лихви са мярка, до която може да бъде прибегнато в много краен случай. В институцията преобладаващи са притесненията, че тя ще има унищожителен ефект върху финансовите пазари и банковата индустрия. Освен това политическата подкрепа в САЩ за нея е твърде малка.

Фед казва, че предпочита да подкрепи икономическия растеж с инструментите, използвани след кризата от 2008 г., включително чрез покупки на активи. На 11 февруари гуверньорът Джером Пауъл посочи, че отрицателните лихви ще създадат натиск върху печалбата на банките, което ще ограничи кредитната експанзия.

От средата на март Фед придоби държавни облигации и финансови инструменти, за които стоят имотни активи, за стотици милиардни долари. Сега централната банка се готви да похарчи още стотици милиарди корпоративен дълг, общински облигации и бизнес заеми, за да подкрепи кредитирането през следващите месеци.

Самият Пауъл поиска Конгресът и Белият дом да вложат повече пари в ограничаването на дългосрочните щети за икономиката от фалити на бизнеси и загуба на рбаотни места. И посочи, че Фед не бърза да вдига лихвите.

Ако бъдат въведени отрицателни лихви в САЩ, търговските банки ще трябва да плащат за депозитите си във Фед, вместо да събират лихва. На теория, банките биха предпочели да заемат средствата при ниска цена на други банки, бизнеси и потребители - и така да стимулират икономиката.

Отрицателните лихви свалят под нулата доходността и по други краткосрочни активи. В отговор, инвеститорите и банките започват да купуват по-рискови активи, за да избегнат отрицателна възвръщаемост.

Централните банки в Европа и Япония свалиха лихвите под нулата по време на предходната криза, а миналата година Швеция стана първата, която се отказа от тях.

Икономистите на Фед са брифирали ръководството за положителните и отрицателни страни от негативните лихви на срещата през миналия декември. Стенограмата от нея сочи, че "всички" са отсъдили, че отрицателните лихви "в момента не са атрактивен инструмент за парична политика в САЩ". Никой от тях не е заявил, че подобна мярка няма да бъде възприета никога, като казват, че има обстоятелства, при които тя ще бъде обсъдена отново.

В по-скорошните си коментари никой от Фед обаче не е показал такова намерение.

Защо Швеция преустанови експеримента си с отрицателните лихви

Защо Швеция преустанови експеримента си с отрицателните лихви

Те са бейлаут за неефективните в икономиката, смята икономистът Даниел Лакайе