Цените на петрола продължават да се повишават и във вторник достигнаха най-високото си ниво от седем години насам. Поредният ръст бе причинен от геополитическо напрежение в Близкия Изток, както и от спад в притесненията, че омикрон ще натежи над търсенето, пише Bloomberg.

Бунтовниците хусити в Йемен атакуваха с дрон Обединените арабски емирства, третият най-голям производител на петрол в ОПЕК. Атаките предизвикаха експлозии и пожар край столицата Абу Даби. Ударени са и три петролни танкера край Мусафа.

Бунтовниците заплашват с още удари.

Малко преди 08:30 ч. българско време Brent поскъпва с 1,39 процента ($1,21) до $87,75 — ниво, което не е виждано от началото на 2014 г. насам. WTI също расте с 1,10 процента до $85,25 за барел.

Снимка 560460

Цените се подкрепят и от продължаващата сила на азиатските пазари и намаляващите запаси. Goldman Sachs повиши прогнозата си за цените на петрола от сорта Brent през 2022 и 2023 г., прогнозирайки ниво от $100 през третото тримесечие на тази година.

Само от началото на годината петролът поскъпна с над 12 процента, а за една година ръстът е почти 65 процента. Цените се движат и от проблеми в добива в страни като Либия.

Наблюдателите прогнозират, че тази година търсенето ще надхвърли предлагането, тъй като светът ще започне да премахва ограниченията срещу COVID.

Анализатори казват още, че студеното време също подкрепя цените като увеличава нуждата от отопление.

От обратната страна предлагането няма да нарасне достатъчно. Някои от производителите в Организацията на страните износителки на петрол не могат да постигнат дори позволените нива на производство заради недостатъчни инвестиции и технически проблеми. Ако ОПЕК+ не успее да добави обещаните 400 хил. барела дневно, то е много възможно петролът да достигне $100, казва Аш Гловър, анализатор в CMC Markets.

Очаква се по-късно ОПЕК да публикува ежемесечния си доклад, който да хвърли повече светлина върху състоянието на пазара.