Новите страни в Европейския съюз, чиито валути са обвързани с евро, имат по-бърз растеж, но и инфлация спрямо тези, които поддържат гъвкави валутни курсове. Въпросът е дали икономическият ръст на тези държави е стабилен - казва Юрген Щарк, член на изпълнителния съвет на ЕЦБ, цитиран от Reuters.

Страните от централна и източна Европа са постигнали бърз прогрес в подобряване стандартите на живот през последните две десетилетия. Обаче за да въведат евро, тези държави трябва да гарантират, че конвергенцията (сближаването) им към блока е устойчива.

Опитът показва, че страните плътно обвързани с евро като България и Балтийския регион, имат различни икономически предизвикателства от тези държави, които имат гъвкави валутни режими, а именно Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия.

Ръстът в България, Латвия, Литва и Естония за последните две години е двойно по-бърз в сравнение с другите нови членове на ЕС. Инфлацията е 1,5 пъти по-висока. В тези страни недостигът на работна ръка дърпа нагоре заплатите, кредитът нараства бързо, има бум в цените на имотите, а индивидуалното потребление разширява дефицита по текущата сметка.

На тези явления може да се гледа като на индикация, че за някои от изброените държави сегашната ситуация може да не е устойчива, посочва Щарк по време на конференция за икономическата конвергенция.

Следователно има нужда да се погледне по-надълбоко в макроикономическите развития и предстоящите предизвикателства.

Всички страни, които се присъединиха през 2004 и 2007, трябва да работят за въвеждането на единната европейска валута.

Само три страни, Словения, Малта и Кипър, преминаха тестовете за въвеждане на евро. За да се премине към евро, трябва да се отговори на изисквания за темп на инфлация, публични финанси и устойчива стабилност на валутата.

Според Щарк, въпросът дали режимът на валутния борд е подходящ за процеса на конвергенция трябва да се обсъди страна по страна, но сам по себе си отговорът не освобождава страните от нуждата от бюджетни и структурни реформи.

Страните с гъвкав валутен курс показват тенденция на изключително висок бюджетен дефицит и се сблъскват с риска за повишаване на инфлацията, след като процесът на догонване набира скорост.

Централните банки на тези страни трябва да са готови да вдигат лихвите, за да запазват ценовата стабилност и фискалната консолидация е жизнено важна.

Юрген Щарк е посочил още, че ранното приемане на евро за повечето страни е нереалистично. „Грешно е да се предполага, че настоящите проблеми могат просто да бъдат решени просто с влизане в Еврозоната, преди постигането на напълно устойчиво ниво на конвергенция".