Ако се интересувате от историята на финансовите пазари, тогава знаете, че понякога има изненади, които могат да доведат до най-трагични последици за инвестиращите в тях много пари. 

Дали това е крахът на голямата инвестиционно банка Lehman Brothers или спукването на някой друг балон, последствията от подобни събития се усещат в продължение на много месеци или дори години.

Никой не може по-добре от повечето известни инвеститори да знае колко сериозни са последствията от такива "черни лебеди". Защото дори финансови майстори като Уорън Бъфет, Рей Делио, Карл Айкан или Джеф Безос може да загубят милиарди долари само за няколко часа, когато силни или неочаквани колебания разтърсят пазара. 

Ето защо те се стремят да се защитят от колкото е възможно повече от голямо разнообразие от рискове. 

Днес ще говорим за петте основни рискове на финансовите пазари, от които най-големите инвеститори се стремят да се застраховат. 

Снимка 231517

Източник: GettyImages

1. Завръщането на инфлацията

Известният инвеститор Карл Айкан е загрижен за последните признаци за покачване на инфлацията: "Мисля, че основното нещо, от което трябва да се тревожите е възвръщането на инфлацията". 

Как инвеститорите се застраховат срещу този риск? Те влагат в злато, суровини, акции, индексирани облигации, недвижими имоти. 

2. Рекордно високи дългове

Нивото на световния дълг продължава да расте - през 2017 г. той надхвърли 233 трилиона долара. 

В същото време световното население е 7,6 милиарда души. По този начин размерът на дълга на човек от населението на планетата е $ 30 600. 

В същото време няколко държави са достигнали исторически рекорден размер на частния дълг в нефинансовата сфера. Това са Канада, Франция, Хонконг, Южна Корея, Швейцария, Турция. 

Държавният дълг на САЩ вече надхвърля 20 трилиона долара. Смята се, че обслужването му ще струва на икономиката 6,5 трилиона долара през следващите 10 години. 

Инвеститорите се опасяват, че ако лихвените проценти растат по-бързо от очакваното, това ще доведе до катастрофални последици за световната икономика. 

Как се опитват те да се предпазят от този риск за вложенията? Те инвестират в злато и недвижими имоти. 

Снимка 325355

Източник: iStock

3. Облигационен пазар

Пазарът на облигации е свързан с предишната точка - нивото на дълга. В продължение на 30 години на този пазар се наблюдава възходящ "бичи"" тренд. Затова вече много инвеститори се отърват от облигациите. 

Говорейки за корпоративни облигации, 84% от инвеститорите смятат, че пазарът на корпоративни облигации е силно надценен. Що се отнася до държавните облигации, 82% от инвеститорите смятат, че и пазарът на държавни облигации е надценен. 

Ето защо милиардерите финансисти се опитват да се държат далеч от облигациите. Както казва Уорън Бъфет: "Ако трябва да избирам между дългосрочни облигации или обикновени акции, ще избера акции без колебание". 

Как инвеститорите се застраховат: ограничават броя на облигациите в портфейла си, особено книжата от т.нар. клас " боклук". 

4. Геополитически рискове

Неочакваните геополитически събития в света също могат да причинят големи загуби на пазарите и за най-големите инвеститори. 

За това опитните вложители подсигуряват своите активи за рисковете от войни или въоръжени конфликт.

Те държат част от капитала си в налични пари, злато, освен това ограничават инвестициите в определени отрасли и предпочитат да диверсифицират портфолиото си колкото е възможно повече. 

Снимка 209330

Източник: Wikipedia

5. Прекалено активни централни банки

Много инвеститори от световна класа са загрижени също и за непредвидените последствия, които предизвикват политиките, провеждани от централните банки в различните държави през последните години. 

Инвеститорите винаги наблюдават внимателно пазарите и се опитват да осигурят максимална сигурност на своите активи. Срещу изненадите от програмите на централните банки те се опитват да се защитят, като инвестират в злато и недвижими имоти. 

Освен това те се опитват да държат активи извън системата, зависеща от политиката на централната банка, за да си съхранят доходите при неочаквани и неблагоприятни за тях промени.