Руските банки започнаха масово да повишават доходността по депозити на населението и спестовни сметки, съобщава ТАСС, по данни от маркетинговата агенция Marcs. "Двигател" на лихвите по влогове е станало вдигането на основната лихва от Централната банка на Русия, уточняват анализатори.
От маркетинговата агенция съобщават, че по информация от няколко крупни банки, максималната лихва по депозитите в рубли може да надмине 7%, но при определени условия. По-конкретно, банки са съобщили за вдигане на лихвите по депозити на населението в рамките на 0,2-1,5 процентни пункта.
Основана лихва беше повишена от Централната банка на Русия на 6,75% преди близо месец, като се дадоха сигнали от управителя на банката Елвира Набиулина за възможно ново повишение в бъдеще.
По данни на ЦБ на Русия, имайки предвид лихвите по депозити на 10-те банки в Русия с най-голям обем депозити на граждани в рубли, средната максимална лихва за третото тримесечие на годината е била 6,33%, спрямо 6,15% за второто тримесечие.
Според експерти, лихвите по влогове на граждани ще продължат да растат до края на годината. Финансови анализатори прогнозират, че основната лихва в Русия в края на годината ще стигне поне 7,25%. В тази връзка, средната максимална лихва по влогове на населението при банките от Топ 10 при депозитите в рубли ще се покачи до 6,8-7% за четвъртото тримесечие на годината.
Освен това финансови анализатори са пресметнали, че при годишна инфлация в Русия от над 7%, реалната доходност на повечето банкови влогове при текущите условия е отрицателна или близка до нулата. Предполага се, че на този фон повечето граждани, поне в близко бъдеще, ще предпочитат да харчат пари, а не да спестяват. Така че до края на година общият обем на спестявания на населението в банки ще се увеличи максимум с 2-3%, независимо от вдигането на лихвите по влогове.