Пестене на средства за мрежови хардуер и защитен софтуер е причината за успеха на хакерската атака, при която бяха откраднати 81 милиона долара от бангладешката централна банка, предаде Reuters.
Банката не разполагала със защитна стена и използвала рутери втора употреба, които стрували по 10 долара, за да се свързва с глобалните финансови мрежи.
По-добрите защита и хардуер щяха да затруднят хакерите, съобщи агенцията, цитирайки следовател по случая.
Киберпрестъпниците възнамерявали да откраднат 1 милиард долара, но направили грешки, които довели до забелязване и спиране на кражбата.
Наличието на защитна стена щеше да направи опитите за хакване на банката по-трудни, заяви Мохамед Шах Алам, съдебен следовател от бангладешкия екип, разследващ кражбата.
А употребяваният хардуер означава, че не са били предприети основните стъпки за сигурност, които да разделят мрежовия трафик.
При атаката, която се състоя в началото на февруари, хакери получиха достъп до основната мрежа на централната банка на Бангладеш. Те използваха този привилегирован достъп, за да преведат пари от бангладешката сметка в клона на Федералния резерв в Ню Йорк към други банки.
Правописна грешка при една от поръчките за трансфер обаче била забелязана от банкови служители и възпрепятствала по-нататъшната кражба. Така хакерите успели да приберат 81 милиона долара. Трансакциите били проследени до сметки във Филипините и казино заведения в същата страна. По-голямата част от средствата все още не е възстановена.