Софийският градски съд спря производството за обявяване на Корпоративна търговска банка (КТБ) в несъстоятелност.
Причината за това са подадени три молби, една от които от страна на най-голямото акционерно дружество в банката, собственост на Цветан Василев - „Бромак".
Другите две са на друг от акционерите - Bulgarian Acquisition Company и Българска народна банка (БНБ).
Припомняме, до производството по несъстоятелност се стигна, след като на 6 ноември БНБ отне лиценза на КТБ. Още на следващия ден в СГС беше внесено от БНБ искането за откриване на производство по несъстоятелност на банката
Най-големият акционер „Бромак" обжалва искането за фалит на КТБ и именно това създава административно-правен спор, което наложи спирането на производството по търговското дело за обявяване на несъстоятелност на КТБ до решаване на спора.
Адвокатът на мажоритарното акционерно дружество в КТБ „Бромак" Менко Менков обясни, че съгласно разпоредбите на закона за банковата несъстоятелност Софийски градски съд днес не е имал друг избор, освен да спре производството по несъстоятелност на КТБ. „Това беше становището на всички страни, включително и на БНБ", уточни Менков. Той разясни още, че спорът за фалит на КТБ сега се пренася във Върховния административен съд.
Като най-големия акционер в КТБ - „Бромак", е депозирал във Върховния административен съд (ВАС) своя жалба срещу отнемането на лиценза на банката. В нея дружеството на Цветан Василев твърди, че към датата на специален надзор в КТБ - 20 юни 2014 г. банката не само не е била за затваряне, но е била и в изключително добро финансово състояние. Акционерното дружество се оплакало в жалбата си и от това, че назначените квестори в КТБ от страна на БНБ, които и сега представляват Централната банка, са некомпетентни да заемат тези длъжности.
„Основното ни оплакване е за материалната незаконосъобразност на взетото решение от БНБ, а именно за така наречената капиталова неадекватност на банката", посочи Менко Менков. Той изтъкна още, че акционерното дружество „Бромак" е убедено, че до момента, до който КТБ се е управлявала от своите изпълнителни директори, не е имала капиталова неадекватност.
Адвокат Менков дори цитира думи на подуправителя на БНБ Цветан Гунев от негово интервю, в което той като експерт казва, че първоначално преди специалния надзор на КТБ са й били необходими само 500 млн. лева, с които да преодолее изначалния натиск от тегленото на пари от страна на някои вложители. „Държавата е била помолена да окаже подкрепа за тези дребни пари и я трябвало да я окаже, за да не се стигне до влошаване на състоянието на КТБ", обясни още Менков. Той посочи, че именно в това е най-голямото оплакване на „Бромак" пред ВАС.
Дружеството на Цветан Василев обръща внимание и на изчислената капиталова неадекватност на КТБ към 30 септември, което е няколко месеца откакто банката се управлява от квесторите.
Освен спиране на производството за несъстоятелност на КТБ от „Бромак" настояват и за назначаване на перфектна, компетентна, съдебна, счетоводна и одиторска експертиза, в която участват международни експерти. По думите на Менков в Европа имат голям опит с несъстоятелността и отнемането на лицензи на банки, особено в Италия, Португалия, Гърция и Литва. От дружеството на Цветан Василев искат при новата експертиза специалисти от Европа да бъдат вещи лица по основание спора на коя дата и каква точно е причината за влошаване на капиталовата неадекватност на КТБ.
В жалбата си пред ВАС от "Бромак" твърдят, че БНБ от своя страна е стъпила на незаконосъобразни данни, тъй като одиторските компании, били в КТБ, нямат правна стойност по смисъла на законите, а могат да бъдат приемани само като мнения и становища. „Само на това основание решението за отнемане на лиценза на КТБ е незаконосъобразно", заяви Менко Менков. От думите му стана ясно още, че във ВАС има и депозирани десетки жалби срещу отнемането на лиценза на КТБ от страна, както на акционери, така и на служители на банката и дори на вложители.
Адвокат Менков предположи, че макар и оплакванията да са големи, административно-правният спор ще се развие в по-кратки срокове. Именно във връзка със спора е и молбата от страна на БНБ.
Спирането на производството за обявяване на КТБ в несъстоятелност не засяга процедурата по изплащане на гарантираните влогове на вложителите, която трябва да започне от 4 декември.