Саудитска Арабия отпуска 200 млрд. риала (53.3 млрд. долара) през следващите 4 години под формата на икономически стимули за гражданите си и частния бизнес, за да подкрепи растежа в частния сектор.
72 млрд. риала (19.3 млрд. долара) от средствата вече са разпределени и е ясно как ще бъдат изразходвани. Властите изработват схеми за инвестирането на други 88 млрд. риала (23.46 млрд. долара).
Субсудиите, одобрени от саудитският крал Салман, са част от действията на властите в Рияд за преодоляване на спада в икономиката, причинен от ниските цени на петрола, съобщава Reuters.
40 млрд. риала (10.67 млрд. долара) от парите ще служат за увеличение на капитала на държавни фондове, които подпомагат икономиката чрез заеми в области като жилищното строителство.
21.3 млрд. риала (5.68 млрд. долара) са под формата на жилищни кредити, 10 млрд. риала (2.66 млрд. долара) са предназначени за подкрепа на икономически проекти, а 1.5 млрд. риала (400 млн. долара) за подпомагане на компании в затруднено положение.
Създава се правителствен фонд с капитал от 2.8 млрд. риала (747 млн. долара), който ще инвестира в малки фирми. Властите ще намалят таксите, събирани от компаниите за различни услуги, спестявайки на фирмите 7 млрд. риала (1.86 млрд. долара).
Ще бъдат вложени повече средства в модерни проекти за развиване на широколентовата инфраструктура на кралството и насърчаване на напредналите строителни техники.
Растежът в частния сектор сериозно се забави през тази година заради политиката на властите за строги бюджетни икономии, целящи ограничаване на дефицита в държавния бюджет, причинен от ниските приходи от износ на петрол.
Икономиката е изправена пред още големи проблеми в началото на 2018 г. под формата на планирано въвеждане на 5% данък върху добавената стойност (ДДС) през януари и повишаване на цените на енергията в страната.
Безработицата сред саудитците официално се понижи на 12.8%, а властите се стремят да предотвратят навлизането на частния сектор в рецесия.