Страните от еврозоната ще направят днес пореден опит да убедят Гърция да приеме условията за заем, който да я спаси от фалит. Финансовите министри на държавите от паричния съюз еврозоната ще заседават в Люксембург, но надеждите за сделка с гръцкото правителство от днешното заседание не са големи.

Неуспешните до момента преговори с гръцкото правителство ще са първа точка в дневния ред. Председателят на Еврогрупата Йерун Дайселблум заяви часове преди срещата, че шансовете за споразумение са много малки днес и от гърците зависи да представят нови алтернативни предложения за изход от ситуацията, предаде кореспондентът на БНР от Брюксел.

Финансовият министър на Гърция Янис Варуфакис също каза, че не очаква сделка и въпросът трябва да бъде отнесен на по-високо междудържавно ниво:
„Не вярвам (че ще има споразумение). На срещите на Еврогрупата не се водят нови преговори, които не са подготвени предварително. Не вярвам, че разполагаме с тази подготовка и смятам, че споразумението трябва да бъде постигнато на равнище политически лидери, държавни ръководители, министър-председатели и канцлери.

Атина отказва да приеме условията на кредиторите, като твърди, че те отново я принуждават да съкращава държавни разходи, противно на предизборните обещания на управляващата партия СИРИЗА за край на мерките за икономии. Сред ключовите спорни теми е и реформа на гръцката пенсионна система.

Без размразяване на помощта от европейските правителства, Гърция няма да може да плати дължима вноска от 1,6 милиарда евро към МВФ на 30-и юни, което може да доведе до отлив на капитали от страната, срив на банковата система и принудително изоставяне на еврото като валута.

Кризисен план вече се обсъжда, призна ресорният еврокомисар Валдис Домбровскис:
"Страните - членки разбираемо са изнервени, защото в края на юни изтича спасителната програма и се обсъждат някои не дотам благоприятни сценарии. Това, разбира се, не е нашата цел."