Германският министър на финансите Волфганг Шойбле смята, че курсът на еврото към долара е "твърде нисък", прехвърляйки отговорността за сегашната ситуация на Европейската централна банка.
В интервю за вестник Tagesspiegel Шойбле посочи, че на ЕЦБ се налага да води политика, съобразена с всички държави от еврозоната. Като отбеляза, че тази политика е "твърде мека за Германия".
Според него, курсът на еврото евро е станал твърде нисък за конкурентната позиция на германската икономика. Той отбелязва, че когато шефът на ЕЦБ, Марио Драги, е започнал да реализира стимулиращата парична политика, го е предупреждавал за последствията - обемите на германския експорт съществено да превишат тези на вноса. И тогава е обещал да не критикува този курс на ЕЦБ, но сега не иска върху него да падат отправените критики за резултатите от тази политика.
Този коментар е повод обвиненията на съветника на президента Тръмп, че курсът на еврото е силно занижен по отношение на американския долар. И това се използва от Германия извличане на изгоди от търговията й със САЩ. По този начин Белият дом косвено постави и Германия сред страните, които манипулирали валутните си курсови в ущърб на американската икономика, получавайки конкурентни предимства.
Шойбле отбеляза, че Германия няма възможност да води самостоятелна валутна политика. Добавяйки, че не е бил привърженик на количествените облекчения, които позволиха на ЕЦБ да отслаби еврото.
Според данните на германския икономически институт Ifo, през 2016 г. Германия е постигнала положително търговско салдо - около 300 милиарда евро. По този показател страната е на първо място в света, изпреварвайки даже Китай с 50 милиарда.
В същото време критиците на Германия в Брюксел и Вашингтон призоват Берлин да изми бюджетната си политика, като подтикне ръст на доходите, потребителското търсене и вноса в страната.
След 2014 г. и началото на европейските стимулиращите парични програми на ЕЦБ, курсът на еврото спрямо долара е спаднал с 6,5% а спрямо кошницата от 38 други световни валути се е понижил с 4,7%.