Новият президент на Африканската банка за развитие си поставя амбициозна цел - да въведе електричество в най-бедните части на континента в рамките на едно десетилетие. Той е убеден, че може да мобилизира 55 млрд. долара на година, за да реализира идеята.

Акинвуми Адесина, който беше избран да ръководи банката през септември, е непоколебим пред мащаба на предизвикателството. Поне 620 млн. души нямат достъп до електрозахранване, включително огромното население на държави, разкъсвани от войни, като Южен Судан, Сомалия и Демократична република Конго.

„Не се притеснявам от това количество - парите са налице. Днес Африка генерира годишно 540 млрд. долара от данъчни приходи. Ако вземете 10% от тях и ги посветите на енергийния сектор, проблемът е решен. Ако осветим и захраним Африка, можем да имаме ръст на БВП от двуцифрени стойности без абсолютно никакъв проблем", каза Адесина в телефонно интервю, цитиран от Bloomberg.

Коментарите излагат един от ключовите приоритети на институцията със седалище в Абиджан, Кот д'Ивоар, и предлагат поддръжка за разработчиците както на електроцентрали за възобновяеми горива, така и за изкопаеми такива.

Адесина, който е бивш нигерийски министър на земеделието, прилага програма, която цели да включи целия континент към електрическата мрежа до 2025 г.

Шефът на Африканската банка за развитие иска дарителите и африканските правителства да увеличат инвестициите в енергетиката и ще използва лостовия механизъм на банката, за да насърчи финансовите потоци от частни компании.

Този месец институцията заяви, че ще утрои финансирането си за проекти, свързани с климата, до 5 млрд. долара на година. Банката планира и да направи реформа в ценообразуването на програмите за енергия, комунални услуги и субсидии в африканската енергийна индустрия.

Фокусът ще бъде поставен върху възобновяемите източници на енергия. Все пак банката не изключва въглищата, които Световната банка подтиква институциите за развитие да финансират само при много извънредни обстоятелства.

Около 527 млрд. долара са инвестирани в енергетиката на африканския континент между 2014 г. и 2025 г., като близо 30% от тях във възобновяеми източници и повече от половината за пренос и разпределение, според Международната агенция по енергетика. Около 93 млрд. долара от средствата ще бъдат за конвенционални електроцентрали.

Ето в кои африкански страни все още няма електричество (данните са на Международната агенция по енергетика към 2014 г.)