Доларът в началото на валутната търговия в четвъртък се задържа над триседмичния минимум, достигнат в сряда. Инвеститорите запазват предпазливостта си заради неопределеността по отношение прогреса в търговските преговори между САЩ и Китай.
В същото време фунтът стерлинг укрепва за сметка на надеждата, че рисковете за излизане на Великобритания от ЕС без сделка намаляват.
Публикуваните днес данни за промишлената активност в Китай и Япония не оправдаха очакванията, което е още едно свидетелство, че 7-седеммесчните търговски спорове между Вашингтон и Китай оказват отрицателно влияние върху глобалната икономика.
Юанът поскъпва с 0,1% спрямо долара. САЩ и Китай постигнаха съществен прогрес в преговорите, но двете страни предстои да обсъдят и се споразумеят по още много общи и конктрени въпроси, преди да подпишат споразумение.
Подкрепа за долара дава изострилото се напрежение между Пакистан и Индия, каращо много инвеститори "да превключат на режим търсене на активи - убежища".
Слабите данни за Китай забавиха ръста на т.нар. "суровинни валути", вкл. на австралийския долар.
Общата валута днес сутринта се разменя спрямо американската по $1,1372 за едно евро в сравнение с $1,1370 за евро в края на търговията в сряда.
Стойността на европейската валута спадна по отношение на японската до 125,90 йени за едно евро при 126,20 йени ден преди това.
За един долар днес сутринта на пазара дават 110,71 йени при 111 йени в сряда.
Британският премиер Тереза Мей предложи във вторник на законодателите да решат чрез гласуване: излиза ли страната от ЕС без сделка или не.
Фунтът стерлинг днес леко се понижава до $1,3302. Ден по-рано - в хода на търговията в сряда курсът на паунда се покачи до $1,3351.