Горещото и сухо лято прекрати 5-годишното изобилие в много от държавите, добиващи пшеница, и започна да източва резервите на големите износители до най-ниските нива от 2007/08 година, когато ниските запаси допринесоха за бунтове заради недостиг на храна в Африка и Азия, разказва Reuters.
Въпреки че се очаква световните запаси да достигнат исторически рекорд от 273 милиона тона в началото на новия сезон 2018/19 година, по изчисление на земеделското ведомство на САЩ, проблемът е, че почти половината от тях са в Китай, която няма да ги пусне на световните пазари.
Експерти предвиждат, че до края на сезона осемте най-големи износителки ще останат с 20 процента от запасите - достатъчни само за 26 дни - от една трета преди десетилетие. Изчисления сочат, че Китай ще консумира 16% от пшеницата по света и ще държи 46% от запасите по света в началото на сезона и малко повече от половината към края.
"Хората трябва да спрат да смятат запасите в Китай в техните изчисления. Ако го направят, ще видят, че те са изключително малко", казва Дан Бас, президент на AgResource Co.
Повторение на кризата от 2007/08, която накара много държави да ограничат или да забранят износа, е малко вероятно заради липсата на останалите фактори, включително изключително скъп петрол. Цената на пшеницата е над два пъти по-ниска днес, отколкото бе през февруари 2008 г.
Внасящите страни в Северна Африка също са по-добре позиционирани заради по-високите запаси. "Това може да има влияние върху инфлацията при храните, но северноафриканските държави този път отчитат по-добра реколта и няма да зависят толкова много от внос, както в последните години", казва Абдолреза Абасиян, главен икономист във Food and Agriculture Organisation към ООН.
Китай започна да трупа запаси пшеница през 2006 г., за да осигури сигурност и стабилност. При цена от $9,75 за бушел (35 литра), Китай не може да продава на международните пазари без да натрупа сериозна загуба.
Реколтата в някои от най-големите износителки - Аржентина, Австралия, Канада, ЕС, Казахстан, Русия, Украйна и САЩ - пострада тази година. Сушата през лятото в Русия и Украйна бе последвана от рекордни горещини в ЕС. Сухото време заплашва реколтата и в Австралия.
Прогнозата за реколтата в ЕС неколкократно бе намалявана, а Германия прогнозира най-ниска реколта от 24 години насам заради невиждано високи от 1881 г. температури.
Министерството на земеделието на Русия проведе срещата миналата седмица с търговците, за да обсъди обемите за износ. Ведомството отрече да са обсъждани ограничения, но някои от присъствалите намекнаха, че това може да се случи по-късно през сезона.
САЩ са в най-добра позиция, тъй като имат високи запаси и повишаващ се добив, така че могат да капитализират недостига.
Две големи износителки в южното полукълбо все още са далеч от прибирането на реколтата. Очаква се в Аржентина тя да е рекордна, но в Австралия да падне до най-ниското си ниво от повече от десетилетие.
el viejo
на 22.08.2018 в 11:32:04 #1Че ручаме на есен леп по 2 кинта за самунче от 600 грама! Оно така става, оти цената на лебо се дига всеки път га се дигне цената на пшеницата! А, га падне някоя година, дори наполвина спрямо миналата, цената на лебо у нас, си остава непокътната! Она, мое да връви само нагорека и никогиш на долека!