Въпреки политиката на количествени улеснения и понижаване на лихвите от страна на Европейската централна банка, пониженото доверие на бизнеса и влошената прогноза за икономическия растеж при възможността на Брекзит без споразумение между Лондон и Брюксел се отрази и на банковия сектор в страната. Лихвените проценти по кредитните карти във Великобритания достигнаха най-високото си равнище за последните 13 години през септември, а средният лихвен процент е бил 24,7% (и 23,4% през същия месец на миналата година). Това е и най-високата средна месечна стойност откакто сайтът moneyfacts.co.uk е започнал да събира данни за потребителските кредити.
Данните на moneyfacts показват, че докато средният месечен лихвен процент по кредитните карти в страната е бил в размер от 24,7%, спредът между офертите на пазара е огромен. Най-ниските лихви започват от 7,6% и достигат до впечатляващите 76% в случая на кредитната карта British Airways American Express Premium Plus.
"Потребителите, които използват кредитни карти за ежедневните си покупки, ще открият, че цената на заемните средства започва да се покачва и условията дори и по най-примамливите оферти за кредитни карти са се влошили", коментира анализаторът от moneyfacts Рейчъл Спрингъл. "Всъщност през последното тримесечие се сбогувахме с най-нисколихвената кредитна карта на пазара и видяхме, че дори лихвените проценти по най-примамливите оферти вече са по-високи."
Тенденцията на поскъпването на лихвените проценти по кредитните карти не е уникален феномен за Великобритания. През последните две години средният годишен лихвен процент по кредитните карти в САЩ надхвърли нивата си от 2008 г. и нарасна от 13,5% до над 17%, сочат данни на Bloomberg. Но Великобритания е в по-тежка ситуация по някои показатели от САЩ. Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, страната има най-ниското равнище на спестяванията от всички държави, които членуват в институцията. Нетното количество на заемите на Острова са достигнали отрицателна стойност от -5% от брутния вътрешен продукт, което означава, че британците теглят повече кредити, отколкото спестяват. В другия край на спектъра очаквано е Германия, където съотношението е +9%.
Но британците не просто са силно зависими от дълговете, а често не могат да си ги позволят. Още през април тази година Financial Times посочи, че в страната има повече от 8 милиона потребители, които имат проблеми с обслужването на заемите си. Засегнатата група включва не само хората с ниски доходи, а много по-широк спектър от населението на страната, включително и някои от по-високите квинтили на доходността. Всъщност проблемът на Острова е толкова сериозен, че през пролетта се проведе консултация в парламента за разрешаването на казуса.
Начинът на задлъжняване на британските потребители се е променил през последното десетилетие, казват анализатори. Докато преди Голямата рецесия не е било странно медицинска сестра например да има необезпечен дълг от 100 хил. паунда, днес дълговите равнища са значително по-ниски, като средното е от 15 хил. паунда, като медианният задлъжнял индивид има доход от около 2 хил. паунда. Обикновено кредитите им са следствие именно от ежедневните плащания с кредитни карти. Интересното е, че в повечето случаи задлъжняването е към публични организации, като делът на хората, които дължат средства на компании извън частния сектор, се е удвоил за петте години до 2018 г. до 41%, сочат данните цитирани от Financial Times.