За повишеното търсене на злато миналата година спомогнаха най-големите покупки на централните банки от половин век и европейските инвеститори, които усилено търсиха убежище, според Световния съвет за златото (WGC), пише Bloomberg.

Търсенето на злато в световен мащаб се е повишило с 4% до 4 345,1 тона, тъй като централните банки са купили най-големите количества откакто САЩ прекъснаха обвързването на долара с златото през 1971 г. Покупките на кюлчета и монети също се повишиха, а европейските инвеститори засилиха изкупуването на борсово търгувани фондове (ETF), отчасти поради политическата несигурност.

Централните банки не са купували толкова злато от 5 години. Особено тези в Източна Европа

Централните банки не са купували толкова злато от 5 години. Особено тези в Източна Европа

Те се опитват да "догонят" нивото на резервите в западните държави

"Притесненията относно забавянето на световния икономически растеж, засиленото геополитическо напрежение и нестабилността на финансовите пазари" подкрепиха търсенето на злато, казва Алистър Хюит, ръководител на отдел "Пазарна информация" в Световния съвет за златото. "Не виждам рисковете, от които инвеститорите и централните банки се притесняват да избледнеят скоро и очаквам златото да остане привлекателно през 2019 г."

Цените на златото в края на годината се повишиха в резултат на притеснения около Брекзит, пониженията на фондовия пазар и очакванията за по-малко агресивна парична политика на САЩ. Тенденцията продължава и този месец, като повишенията при цените на кюлчетата достига най-високото си ниво от май.

Данни за търсенето и предлагането за 2018 г.

-Търсенето на централните банки се е повишило с 74% до 651,5 тона, което е второто най-високо досега, се казва в доклад на WGC.

-Търсенето на кюлчета и монети е нараснало с 4% до 1 090,2 тона, като покупките на монети са на 5-годишен връх.

-Глобалният приток в ETF е паднал с 67%, но през годината е нараснал в Европа.

Кои държави увеличиха и намалиха най-много златните си резерви през годината?

Кои държави увеличиха и намалиха най-много златните си резерви през годината?

Общо, централните банки държат 33 637 тона

Докато инвестициите в злато са се повишили заради от по-слабите икономически перспективи, забавянето на растежа в Китай и по-високите цени започнаха да навреждат на търсенето на бижута там. Покупките са паднали през четвъртото тримесечие и вероятно ще се продължат да падат, казва Хюит. Според централните банки страни като Русия и Казахстан трябва да продължат да купуват злато, докато ETF-ите вероятно ще видят повече входящи потоци, казва той.