До края на годината ще има електронни рецепти. До средата на следващата година пък България ще се похвали с електронно здравеопазване. Това стана ясно от думите на здравния министър Кирил Ананиев, който отговаря на депутатски питания в ресорната комисия в НС.

Министърът работи с Плочев, ако НС го остави начело на Здравната каса

Министърът работи с Плочев, ако НС го остави начело на Здравната каса

Законотворците решават дали да оставят Плочев

България все още няма електронно здравеопазване, въпреки че то е постоянен приоритет във всички правителствени програми и национални здравни стратегии през последното десетилетие. Институциите са действали неефективно и средства за изграждане на системата са останали неусвоени, това пък установи преди време Сметната палата при одит на електронното здравеопазване за периода от януари 2012 г. до 30 юни 2016 г.

Има начин да се помогне на болницата във Враца, уверява Кирил Ананиев

Има начин да се помогне на болницата във Враца, уверява Кирил Ананиев

Пускат поръчка за ангиограф

Изграждането на електронното здравеопазване е правено в условията на чести структурни и кадрови промени както по високите управленски нива, така и на ниво експерти, се посочва още в констатациите. Не е създадена ефективна система за координация и съгласуване на действията, проектите и обществените поръчки между институциите, което поражда условия за неефикасно разходване на публичните средства и забавяне в реализацията на стратегическите приоритети, според одитния орган. Това е довело до дълго забавяне в изграждането на електронното здравеопазване, като действията на институциите са били неефективни.

От 2012 г. досега са направени няколко безуспешни опита за реализиране на проекти за интегрирана/национална здравно информационна система.

Наредбата за специализациите има нужда от промяна, коментира министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който отговаря на въпроси на депутатите от парламентарната здравна комисия. Той поясни и че след анализ смята да предложи на Министерския съвет обучението, квалификацията, преквалификацията, придобиването на специалност и продължителното обучение за цял живот да бъдат за сметка на държавния бюджет, при условие, че тези хора поемат отговорност за определен период от време да работят на територията на България. Здравният министър подчерта, че вече се водят разговори с министъра на финансите това да стане възможно с бюджета за 2019 г.