НЗОК няма нужния капацитет да работи като Фонда за лечение на деца.
Това заяви за news.bg председателят на пациентски организации "Заедно с теб" Пенка Георгиева при коментар на случая на починалото 6-годишно онкоболно дете, за което НЗОК два месеца не е отпуснала лекарства и не е представила свое становище. От самите организации алармираха за проблем още при преминаването на Фонда за лечение на деца към Здравната каса.
Георгиева сравни ситуацията с времето, когато Фондът за лечение на деца функционираше самостоятелно и когато заявления за отпускане на лекарства са били обработвани в рамките на един ден.
"Те просто не могат, трябва да се учат, но докато се учат, децата умират", коментира Георгиева.
Тя определи като цинизъм невъзможността заявления да се подават в Районните здравни каси, което създава редица трудности за семействата с онкоболни деца.
Служителите не разбират въпросите. При предишен сигнал на Пенка Георгиева до директора на Дирекция "Лечение в чужбина" д-р Галя Йорданова отново се е натъкнала на проблем с администрацията. "Аз съм физическо лице и ме питат кой отваря мейла на Касата, до този цинизъм се стигна", възмути се тя.
Решението за вот на недоверие към управителя на Здравната каса д-р Дечо Дечев, по думите й, е вик за помощ към премиера Бойко Борисов. Според самата Георгиева отстраняването на Дечев няма да реши проблемите с хаоса след преминаването на Фонда за лечение на деца към НЗОК. Д-р Дечев не е виновен, но той отговаря за този екип, той представи в своята програма закриването на Фонда, припомни тя по отношението кандидатурата на д-р Дечев за управител на Касата. Затова и сега отговорността е негова, посочва Георгиева.
Дори да се опитат да върнат Фонда за лечение на деца, няма кой да работи, защото експертите си намериха друга работа, обясни още председателят на пациентски организации "Заедно с теб".
По отношение предстоящото увеличение на цената на педиатричните клинични пътеки Георгиева смята, че това е само една малка стъпка, но добра, тъй като с това ще се подобри качеството на грижата за малките пациенти. Проблемът на педиатрията у нас отново се оказват човешките ресурси, а с увеличението на пътеките ще се повишат заплатите, коментира Георгиева. Според нея ще могат да се назначат и нови медицински работници.