Най-големият център за данни в света ще бъде разположен на любопитно място - в малък норвежки град в далечния Арктически север.

Съоръжението с името "Колос" е резултат от американско-норвежко партньорство. То ще е с рекордна мощност - 1000 мегавата и ще бъде разположено в град Баланген.

Студеният климат в норвежкия град и достъпът до водноелектрически централи ще намали разходите за енергия с 60%, изчисляват разработващите проекта. Според тях "Колос" ще бъде "крепост за данни".

"Колос" е заобиколен от вода и хълмове - един естествен ров, който го предпазва от всякакви физически рискове", твърдят от компанията.

Центърът за данни ще създаде пряко 2000-3000 нови работни места и ще поддържа още 10-15 000 в района.

Скандинавия е обичаен дом на големи центрове за данни, като този на Facebook, разположен в Швеция. Компанията на Марк Зукърбърг планира да построи и втори подобен център в скандинавската държава.

Снимка 308174

Революция в изчислителната мощност

Предполага се, че компютрите са на прага на революция, тъй като разработчиците гледат към въвеждането на квантова мощност.

Едно от предимствата на компютъра с квантово захранване е способността му да изчислява едновременно няколко различни възможности.

Още през тази година Google може да представи компютър, който да замени съществуващите технологии, прогнозира Питър Смит, професор по оптоелектроника в Университета в Саутхемптън.

"Какво означава това за бизнеса? Това е огромна възможност. Давате на хората много по-голяма компютърна мощност, а това влияе на финансите, на бизнеса, на сигурността. Можете да използвате тези неща например, за да пробиете криптирането", обяснява Смит.

"Представете си свят, в който квантов компютър може да разруши голяма част от това, което правим понастоящем за сигурността, по интернет, във финансовия сектор", добавя той.

Макар квантовата технология да се възприема като риск, тя също може да предложи безпрецедентни нива на сигурност.

"Това повдига въпроса как правителствата и хората ще възприемат напълно сигурната комуникация, в която никой друг не би могъл да се намеси", отбелязва Смит.

Според учения центровете за данни вероятно ще бъдат ключови за развитието на квантовата технология, тъй като потребителите ще могат да получат достъп до новата компютърна мощ чрез облака.