Отваряте Google Maps. Намирате конкретен адрес. Приближавате изображението. Виждате не град, не квартал, а отделните паркинг колчета до колите. Много е просто - трябват ви само смартфон, два пръста и... камера с висока резолюция, която е качена на сателит в Космоса.
Тази камера е много вероятно да е на компанията Imperx, създадена българина д-р Петко Динев в САЩ. Днес важна част от бизнеса ѝ - производството на платките, които са "мозъкът" на високоспециализираните устройства, се случва у нас.
Д-р Динев е първият златен медалист на известния учител и ментор на таланти Теодоси Теодосиев, а началото на Imperx е в гаража на българския инженер във Флорида. "Истински американски стартъп", отбелязва пред Money.bg първият служител на компанията - Лъчезар Павлов, който днес разработва платките на фирмата.
Говорим по време на Robotics Strategy Forum, организиран от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации.
Първоначално в компанията разработват т.нар frame grabbers - компютърен хардуер, който приема изображения от снимачно устройство. Още през първата година обаче Imperx започва да работи по камери за машинно зрение.
Днес те се използват в индустрията, медицината, отбраната и, както стана ясно, в Космоса. Сред клиентите са NASA, Boeing, Maxar Technologies и ред други. Моделите работят във видимия, в инфрачервения и в ултравиолетовия спектър. Резолюцията варира от VGA (0,3 мегапиксела) до 127 мегапиксела.
И тук не говорим само за числа: "Едно е когато казваш, че камерата на телефона има 48 мегапиксела, но като погледнеш лещата на камерата е като стотинка. Друго е когато сензорът изглежда като банкнота - има значение големината на пиксела, това означава колко светлина събира и колко по-чисто е изображението".
Източник: Явор Николов
Лъчезар Павлов
Именно заснемането на нашата планета от Космоса е основно предназначение на най-мощната камера на основаната от българин компания.
Производство на два континента
От повече от 15 години Imperx има бизнес и в България. Защо точно нашата страна? "Защото собственикът е българин. Оставям настрана по-евтината работна ръка - нашите хора са добре заплатени. Той казва: "Искам да дам хляб на хора в България", обяснява Лъчезар Павлов.
Самият той се е завърнал в България след 25 години в Щатите.
У нас се асемблират камерите за пазарите в Европа и Азия, както и част от камерите за космическа употреба. "За американския пазар има други рестрикции. Когато работим по военни поръчки, има изисквания - камерата трябва задължително да е произведена в Щатите", обяснява Павлов.
Източник: Явор Николов
Въпреки това дори и тези камери, както и върховият 127-мегапикселов модел, са с направени в България компоненти. Зад Океана се извършва развойната дейност, като там също работят и наши сънародници.
Предизвикателства по пътя
Imperx произвежда силно специализирано оборудване в малки серии, но и тя се сблъсква с трудностите да намери подходящите кадри у нас. Лъчезар Павлов е на мнение, че като цяло в ЕС има тенденция към "свръхголеми права" на работниците, докато в САЩ е налице обратната крайност - а трябва да се намери по-скоро "златната среда".
Той е категоричен, че компанията се опитва да "пази" служителите, които са доказали, че на тях може да се разчита. И Imperx продължава да търси - включително инженерни кадри.
"Компанията е малка - от 20 години поддържаме 60-70 човека, но е в сферата на високите технологии и гледаме да си запазим бизнеса. Тази област е страшно конкурентна. Когато започвахме, се брояха на пръсти компаниите, които произвеждаха камери за машинно зрение. През последните 10 години се появиха страшно много азиатски компании", обяснява Павлов.
По думите му тези производители са изключително агресивни ценово, но това може да бъде и на цената на поведение извън правилата: "Преди години китайска фирма купи наши камери и след това се появиха камери досущ като нашия модел. Те бяха на доста по-ниска цена, но не можеха да правят всички неща, които нашите камери правят. Освен хардуера, има и фирмуер, който е защитен с ключове и криптиране".
Въпреки това, от Imperx са оптимисти, че ще запазят позицията си на пазара. И се надяват, че ще имат повече български клиенти.