Първият в света сателит с дървени панели беше изстрелян в Космоса, за да се тества пригодността на дървесината като възобновяем строителен материал за бъдещи изследвания на дестинации като Луната и Марс, пише Би Би Си в свой материал.
Създаден от изследователи в Япония, малкият сателит с тегло само 900 грама се насочва към Международната космическа станция с мисия на SpaceX. След това ще бъде пуснат в орбита около Земята.
Проектът се забави с няколко години.
Наречен LignoSat - от латинската дума за дърво, неговите панели са изработени от вид магнолиево дърво, използвайки традиционна техника без винтове или лепило. Изследователите от Университета в Киото, които стоят зад проекта, се надяват в бъдеще да заменят някои от използваните в космическите изследвания метали.
"Дървото е по-издръжливо в космоса, отколкото на Земята, защото няма вода или кислород, които да го развалят или възпламенят", обяснява професор Коджи Мурата пред "Ройтерс". Той напомня и че до края на Втората световна война дървото е намирало употреба в самолетостроенето.
Главна цел е драстично намаляване на замърсяването, свързано с космическите технологии - а и в Космоса, и на Земята то само ще нараства с увеличаващия се брой изстрелвания около платформи като Starlink. От друга страна, дървото изгаря напълно при навлизането си в атмосферата.
Изследователите мечтаят смело - ако стане възможно изграждането на модули с цели гори на Луната и Марс, от тях би идвал материал за още колонии.
Гласът на скептика
Заедно с дървените си панели, LignoSat все пак разполага и с традиционни алуминиеви структури и електронни компоненти. Той има сензори на борда, които ще наблюдават как дървото реагира на екстремната среда на космоса по време на шестте месеца, в които ще обикаля Земята.
Д-р Симеон Барбър, учен в областта на космическите изследвания от Открития университет във Великобритания, коментира пред Би Би Си: "Трябва да сме наясно, че това не е сателит, направен изцяло от дърво... но основната идея зад него е наистина интересна. От гледна точка на устойчивостта, дървото е материал, който може да се отглежда и следователно е възобновяем".
Той напомня, че това не е първият път, когато дървото се използва в космически кораби. Корк се използва за външната обвивка на космически кораби, за да им помогне да оцелеят при завръщане в земната атмосфера.
По думите му обаче инженерната употреба в екстремни условия е предизвикателство, защото дървото има свойства, които трудно се контролират.
Д-р Барбър признава, че космическата индустрия е под нарастващ натиск заради замърсяването, което внася в атмосферата, но е скептичен, че използването на дървени космически кораби е правилното решение.