Отказът на Украйна да внася електричество, произведено в Беларус, няма да повлияе на работата на енергийната система на републиката, но ще създаде определени рискове, предимно за украинските потребители. Това съобщиха в четвъртък от Министерството на енергетиката на Беларус, цитирани от ТАСС.
"Решението за ограничаване на вноса на беларуска електроенергия създава определени рискове, преди всичко за украинските потребители на електроенергия. Но, както виждате, в този случай политиката е по-силна от икономическите аргументи", заявяват от пресслужбата на министерството.
Министерството на енергетиката отбелязва още, че обемът на доставките на електроенергия от Беларус за Украйна за миналата и тази година е бил малък. "Въпреки това през есенно-зимния период белоруската електроенергия, доставена по искане на украинската страна, беше използвана за осигуряване на стабилна работа на енергийната система на Украйна в трудни периоди на неблагоприятни метеорологични условия, се казва в изявлението.
По-рано Украйна подкрепи Литва в спора с Беларуси отказа да купува електричество от БелАЕЦ. Това решение беше взето след разговорите между премиерите на двете страни Денис Шмигал и Ингрида Шимонте във Вилнюс. Страните смятат, че БелАЕЦ не отговаря на стандартите за безопасност, установени от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Припомняме, че в началото на юли Беларус затвори напълно границата с Украйна заради голямото количество оръжия, идващи от тази страна.
Литва обяви днес, че иска да изгради стена на границата с Беларус, за да ограничи мигрантския поток. Страната ще използва и армията за засилване на патрулирането на границата. Беларус разреши преминаване към Литва в отговор на санкциите на Европейския съюз.
ЕС изпрати екип охранители от "Фронтекс" в Литва, след като прибалтийската държава съобщи за поредно рязко покачване на мигрантите, пристигнали от Беларус.
Режимът в Минск бе изправен пред международен натиск заради бруталните си мерки срещу несъгласието след спорните президентски избори през август 2020 г., както и заради принудителното приземяване на самолет на Ryanair на 23 май в Минск, за да бъдат арестувани опозиционния журналист Роман Протасевич и приятелката му София Сапега.
ivan-koichev
на 09.07.2021 в 10:10:23 #1Това е така защо украинците както и македонците са си сто процентови българи.