Малко след 19.00 часа българско време председателят на македонският парламент Талат Джафери прекрати дебатите и обяви, че те ще продължат утре, съобщи БГНЕС.

Френското предложение за започване на преговори на РСМ за членство в ЕС влезе в пленарната зала на парламента в Скопие и протече бурно, като пред парламента се състоя и протест, пореден от седмица насам.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен направи обръщение към депутатите, в което каза, че Европа ги очаква. "Очакваме и се надяваме, че ще направите още една крачка към нашия съюз. Днес съм тук, защото вярвам, че това е моментът да продължим напред към нашето общо бъдеще в ЕС със Северна Македония като пълноправен член", каза тя.

Урсула фон дер Лайен потвърди македонския език и идентичност в Скопие

Урсула фон дер Лайен потвърди македонския език и идентичност в Скопие

Тя обеща, че историческите въпроси няма да бъдат условие в преговорите

Дори и изказването на председателя на ЕК бе посрещнато бурно, като бяха издигнати лозунги "Предатели на народа", "Народът каза НЕ, осъзнайте се", "Езикът е идентичност", "Чеда на заевизма, връщате фашизма".

Депутатите от ВМРО-ДПМНЕ след изказванията си от трибуна демонстративно късаха, тъпчеха с крака, а един представител и запали френското предложение.

Председателят на парламента Талат Джафери обяви, че посланието на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на обръщението й към депутатите е ясно - в модифицираното предложение македонският език присъства и се зачита националната идентичност.

В парламентарната зала присъстваха президентът на Северна Македония Стево Пендаровски, премиерът Димитър Ковачевски, външният министър Буяр Османи, с които председателят на ЕК проведе преди това срещи, както и чужди дипломати. Опозицията се опита да заглуши с вувузели изказването на премиера Димитър Ковачевски.

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски показа снимки на разстреляни деца от така наречения български фашистки окупатор. "Те са убити от тази администрация, защото са се борили срещу фашизма през Втората световна война", каза той, имайки предвид случилото се във Ваташа на 1 юни 1943 г. Тогава 12 млади активисти на Съюза на комунистическата младеж на Югославия са разстреляни. Те са убити, защото са искали да се присъединят към отрядите на бъдещия диктатор Тито. Войниците, които са извършили разстрела, са командвани от полковник Любен Апостолов от Крива Паланка.