Добивните индустрии са отговорни за половината от световните въглеродни емисии и повече от 80% от загубата на биоразнообразие. Това показва най-обширната екологична оценка досега на минното дело и земеделието, пише британският в. "Гардиън".
Докато това е от решаващо значение за храните, горивата и минералите, проучването на Програмата на ООН за околната среда предупреждава, че нарастващият добив на материали от икономиките по света оказва по-опасно ниво на натиск върху климатичните и поддържащите живота природни системи, отколкото се смяташе преди.
Ресурсите се извличат от планетата три пъти по-бързо в сравнение с 1970 г., въпреки че населението само се е удвоило през това време, според Перспективата за глобалните ресурси, която беше публикувана в Найроби днес.
Всяка година светът консумира повече от 92 млрд. тона материали - биомаса (най-вече храна), метали, изкопаеми горива и минерали - и тази цифра нараства с 3,2% годишно.
От 1970 г. добивът на изкопаеми горива (въглища, нефт и газ) се е увеличил от 6 млрд. тона на 15 млрд. тона, добивът на метали се е увеличил с 2,7 процента годишно, добивът на други полезни изкопаеми (особено пясък и чакъл за бетон) се е увеличил почти пет пъти от 9 млрд. до 44 млрд. тона, а реколтата от биомаса се е увеличила от 9 млрд. на 24 млрд. тона.
До 2000 г. това беше огромен тласък за световната икономика, но оттогава е налице намаляване на нормата на възвръщаемост, тъй като ресурсите стават все по-скъпи за извличане и екологичните разходи стават все по-трудни за пренебрегване.
"Глобалната икономика се съсредоточи върху подобряването на производителността на труда с цената на материалната и енергийната производителност. Това е оправдано в един свят, където трудът е ограничаващ фактор на производството. Придвижихме се в свят, в който природните ресурси и въздействието върху околната среда се превърнаха в ограничаващ фактор на производството и се налага промяна, за да се съсредоточим върху производителността на ресурсите", се изтъква в проучването.
Икономическите ползи и екологичните разходи са разбити по сектори. Промяната в ползването на земята - най-вече за земеделие - е отговорна за над 80% загуба на биологично разнообразие и 85% загуба на водно налягане, след като гори и блата се разчистват за обработваеми земи, които се нуждаят от напояване. Добивът и първичната обработка на метали и други полезни изкопаеми е отговорно за 20% от въздействието върху здравето на замърсяването на въздуха и за 26 на сто от глобалните въглеродни емисии.
Най-голямата изненада за авторите е огромното въздействие върху климата на извличането на материали от земните недра и подготовката им за употреба. Всички сектори, обединени заедно, са отговорни за 53% от световните въглеродни емисии - дори преди отчитането на всички горива, които се изгарят.
"Никога не бих очаквал, че половината от въздействията върху климата могат да бъдат приписани на добива и преработката на ресурси", подчертава Стефани Хелвег, един от авторите на доклада, допълвайки: "Това показа как ресурсите се крият зад продуктите. Съсредоточавайки се върху тях, тяхното огромно въздействие стана очевидно."
Проучването подчертава нарастващите неравенства. В богатите страни всеки отделен човек консумира средно 9,8 тона ресурси годишно, което е теглото на два слона. Това е 13 пъти повече от групите от хора с ниски доходи. Голяма част от това е невидимо, тъй като за малък краен продукт, като например мобилен телефон, често са необходими огромни количества материали.
friend
на 12.03.2019 в 20:59:58 #1Това е една статия, пълна с противоречия, неясни фрази и откровени лъжи. Докладът представя картината невярно, а авторът на статията засилва картината с черни цветове, така, че да сме стреснати и да спрем да се развиваме. "Зелените рекетьори" получават огромни пари за спиране на прогреса на човечеството, а самите те се ползват от благата на гореспоменатите "ресурси".