Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган е отменил плановете си да присъства на конференцията на ООН за климата COP26, след като Великобритания не е успяла да изпълни исканията на Анкара за мерки за сигурност. Това са съобщили двама турски официални представители пред "Ройтерс".

Ердоган се е завърнал в Турция от срещата на ръководителите на страните членки на Г-20 в Рим, вместо да пътува за срещата за климата в Глазгоу, уточни държавната Анадолска агенция. Турското президентство не е посочило причина за непредвиденото му завръщане.

Байдън се среща с Ердоган на фона на напрежение за отбраната и човешките права

Байдън се среща с Ердоган на фона на напрежение за отбраната и човешките права

Попитан дали планира Ф-16 за Турция, Байдън обясни, че планира добър разговор

Едното от турските официални лица, пожелало анонимност, е уточнило, че е имало проблеми с протокола относно планираното присъствие на турския държавен глава на срещата. Друг турски официален представител е посочил, че британските власти не са изпълнили исканията на Турция относно протокола и сигурността.

"Президентът взе такова решение, защото нашите искания относно броя на превозните средства за сигурност и някои други изисквания, свързани със сигурността, не бяха напълно изпълнени", уточнило високопоставеното официално лице пред "Ройтерс".

По-рано се очакваше Ердоган да се срещне с президента на САЩ Джо Байдън в Глазгоу, но те се срещнаха в Рим вчера.

Миналия месец турският парламент ратифицира Парижкото споразумение за климата, като с това югоизточната ни съседка стана последната страна от Г-20, която го стори. 

Анкара отлагаше ратификацията в продължение на години, заявявайки, че тя не трябвало да се класифицира като развита страна с намален достъп до финансиране в подкрепа на намаляването на емисиите съгласно споразумението. Тя също така настоя, че Турция е исторически отговорна за много малък дял от въглеродните емисии.

Ердоган обяви миналата седмица, че Турция е подписала меморандум за разбирателство, съгласно който ще получи заеми на стойност 3,2 млрд. долара, които да ѝ помогнат да изпълни целите за чиста енергия, заложени в Парижкото споразумение.