Оръжейни компании от САЩ, Обединеното кралство и Турция ще бъдат изключени нов мащабен план за укрепване на отбранителните способности на ЕС в размер на 150 милиарда евро, освен ако техните страни не подпишат споразумения за отбрана и сигурност с Брюксел, съобщи Financial Times, позовавайки се на собствени източници.
Планираният фонд за средства, които да се харчат за оръжия, ще бъде отворен само за отбранителни компании от ЕС и тези от трети страни, които са подписали споразумения за отбрана с блока, казаха официални лица в сряда.
Това също така би изключило всякакви усъвършенствани оръжейни системи, за които трета страна има "правомощия за проектиране" - ограничения върху конструкцията или използването на определени компоненти - или контрол върху евентуалното им използване, добавиха служители.
Това би изключило американската платформа за противовъздушна и противоракетна отбрана Patriot, която се произвежда от отбранителния изпълнител RTX, и други американски оръжейни системи, за които Вашингтон има ограничения за това къде могат да бъдат използвани.
Политиката е победа за Франция и други страни, които поискаха подход "Купувайте европейско" към натиска на инвестициите в отбраната на континента, на фона на опасения относно дългосрочният ангажимент на САЩ като отбранителен партньор и доставчик, предизвикани от президента Доналд Тръмп.
Най-малко 65 процента от цената на продуктите ще трябва да бъдат похарчени в ЕС, Норвегия и Украйна.
Държавите-членки на ЕС няма да могат да харчат парите за продукти, "при които може да има контрол върху употребата или местоназначението на дадено оръжие... Би било истински проблем, ако оборудването, придобито от страни, не може да бъде използвано, защото трета страна би се противопоставила", сподели пред FT един от служителите.
Обединеното кралство лобира упорито да бъде включено в инициативата, особено предвид ключовата му роля в европейската "коалиция на желаещите", насочена към укрепване на отбранителните способности на континента. Британските отбранителни компании, включително BAE Systems и Babcock International, са дълбоко интегрирани в отбранителната индустрия на страни от ЕС като Италия и Швеция.
Ако трети страни като САЩ, Обединеното кралство и Турция искат да участват в инициативата, те ще трябва да подпишат партньорство за отбрана и сигурност с ЕС, обясниха източници на FT.
Разговорите между Лондон и Брюксел за такъв пакт започнаха, но се оказаха блокирани с искания за по-широко споразумение между ЕС и Обединеното кралство, което да включва и противоречиви въпроси като правата за риболов и миграцията.
Изключването на Обединеното кралство и Турция ще създаде значителни главоболия за големите европейски отбранителни компании с тесни връзки с производители или доставчици на тези пазари.
Запитан за позицията на Обединеното кралство относно правилата за новия фонд на ЕС във вторник, британски служител каза: "Ние сме готови да работим заедно за европейската отбрана в интерес на по-широката европейска сигурност, за да предотвратим фрагментацията на европейските отбранителни пазари и да създадем правни структури, които да позволят на държавите-членки да си партнират с трети страни."
Високопоставен източник от отбранителната индустрия на Обединеното кралство отбеляза, че това е "сериозно безпокойство", добавяйки: "Ние виждаме огромно количество възможности и е правилно, че Обединеното кралство се разглежда като част от Европа. Но ако ЕС - и особено Франция - бъдат по-търговски ориентирани в това отношение, тогава това подкопава цялата философия на обща и обединена Европа по отношение на отбраната и сигурността."
Предишните френски усилия за ограничаване на разходите за отбрана за компании от ЕС срещнаха само твърда съпротива от страни като Германия, Италия, Швеция и Нидерландия, които имат тесни връзки с производители на отбрана извън ЕС.
Предложението трябва да бъде одобрено от мнозинството от държавите от ЕС.
Съгласно условията на плана страните от ЕС ще могат да харчат заемите за продукти, използващи компоненти от Норвегия, Южна Корея, Япония, Албания, Молдова, Северна Македония и Украйна.
mclaranist
на 20.03.2025 в 09:15:41 #8Честно казно, донякъде подкрепям идеята на Макрон, но стига тя да се ипълни в истинския смисъл и да държи Великобритания далеч. А именно, ЕС да създаде СОБСТВЕН отбранителен съюз и капацитет, с което да започне процес на изграждане на собствена субектност. Успее ли съюза да се еманципира и отдели военно от САЩ, то пътя към скъсване на подчиненото положение е открит. А повярвайте, в даден момент, независим ЕС, ще има различно отношение с Русия. На Путин основния проблем винаги е бил САЩ, а не ЕС. Огромните проблеми м/уЕС и Русия винаги са инспирирани ОТВЪН- Великобритания и САЩ. В техните основни стратегии е записано- Европа и РУсия НИКОГА не трябва да с обединяват, защото Евразия е могъщ икономически, ресурсен и военен конкурент. И в този ред на мисли, важи това и за страховете на Китай.
georgi-zapryanov
на 20.03.2025 в 09:03:41 #7"ще бъде отворен само за отбранителни компании от ЕС и тези от трети страни, които са подписали споразумения за отбрана с блока" Че НАТО какво е ако не споразумение за отбрана????
projekt
на 20.03.2025 в 08:43:38 #6Украйна нищо не плаща. плащат хората на Украйна. и не плащат членство си в ЕС и НАТО. украинците плащат за подкупността на политиците си. сега САЩ прибират пе1чалбата - ресурси, пари които ще даде Европа за възстановяване. Русия взима 20% от Украйна и взима някой от плодородни земи, взима и някой от земите с богати ресурси. Европа само ще плаща сметката. но докато има телета, ще има и касапи
Опако
на 20.03.2025 в 06:42:18 #5Украйна плаща с кръвта си бъдещото си членство в ЕС и НАТО! Приятно съм изненадан, че това се разбира добре от европейците. Схващането, че Франция е големият печеливш от това решение е погрешно, целият ЕС и светът ще спечелят от това.
nsmilitia
на 19.03.2025 в 20:39:41 #4Британците трябва да останат извън едно такова сътрудничество защото сами избраха да са навън. Сега е късно за китка. Турция може само на вътрешния си пазар да пласира защото тях всички ги мразят. Украйна няма как. Не са и в близко бъдеще няма как да са в ЕС. Норвегия също да стоят настрана защото много удобно седят извън ЕС, а се ползват с почти всички негови благинки. Общо взето време е ЕС да скръцне със зъби и само истински интегрираните в съюза да получават от ползата от членството
Янко
на 19.03.2025 в 17:08:56 #3"компоненти от ... Албания, Молдова" - щях да падна от смях
black_sea_sailor
на 19.03.2025 в 17:05:19 #2oxoo на 19.03.2025 в 16:40:34 #1 Интересно ЕС какво оръжие може да произвежда =================== Всякакво, вкл. атомно.
oxoo
на 19.03.2025 в 16:40:34 #1Интересно ЕС какво оръжие може да произвежда.