Европейският съвет по външни отношения - ECFR проведе проучване сред жителите на ЕС, за да установи кой, кого би подкрепили в случай на война между Русия, САЩ и Китай. Проучването показа, че до 85% от европейците не искат да изберат конкретна страна. По-скоро биха били неутрални, съобщават и редица световни медии.
В 14 страни само 3% до 19% разчитат на САЩ, докато повечето (до 60%) разчитат на ЕС.
Полша е единствената страна, в която неутралните и тези в подкрепа на САЩ се доближават, само 6% са заявили, че ще подкрепят Русия.
Източник: Европейският съвет по външни отношения
Гърция и Словакия силно подкрепят неутралитет - съответно 81% и 65%, но въпреки, че и двете страни са членки на НАТО, анкетираните показват повече подкрепа за Русия отколкото САЩ.
В Германия, в която живеят приблизително 30 000 американски войски, 70% от анкетираните са подкрепили неутралитета, докато 12% са подкрепили САЩ и 7% Русия.
Констатациите са сходни, когато става въпрос и за потенциален конфликт между САЩ и Китай, като европейците подкрепят неутралитета.
"Изследването разкрива фундаментална промяна във възгледите на европейците за света", според Европейския съвет за външните отношения.
Резултатите идват в момент на напрежение между историческите съюзници на Вашингтон и Америка в Европа, където президентът Доналд Тръмп е широко непопулярен.
"Изглежда европейските избиратели искат ЕС да стане силен, независим участник, използвайки неконфронтационна стратегия. В конфликти между САЩ и Китай или Русия, те имат ясно предпочитание ЕС да остане неутрален, преследвайки среден път между конкуриращи се големи сили", се казва в проучването.
Резултатите, особено по отношение на въпроса с кого да се изправят в конфликт между САЩ и Русия, изненадват някои анализатори. Марсел Дирсус от Института за политика на сигурността в германския университет в Кил нарече резултатите "забележителни".
"След десетилетия, в които милиони европейци бяха защитени от Съветския съюз и Русия от Съединените щати, огромното мнозинство от европейците биха искали да останат неутрални в потенциален конфликт между Русия и Съединените щати", пише той в Туитър.
"Това е ужасно", пише Констанц Стелценмюлер, експерт по Германия от Брукингс Институт във Вашингтон.
Източник: Европейският съвет по външни отношения
Повечето европейци вече не разчитат на това, че САЩ осигуряват сигурност в Европа и от своя страна искат ЕС да развие по-силни механизми за отбрана. Изследването също призовава новата комисия да "използва мандатите, които избирателите им предложиха за овластяване на ЕС като сплотен геополитически участник".
Като цяло европейците са склонни да се доверяват повече на ЕС, отколкото на техните национални правителства, за да защитят своите интереси срещу други световни сили, но са скептични по отношение на търговските войни. Освен това европейците са разделени относно ролята на НАТО в отбраната на ЕС.
Старши политически сътрудник в ECFR Сузи Денсън коментира, че "фактът, че европейците са разделени по въпроса дали ресурсите за отбрана трябва да отидат в ЕС или НАТО, предполага, че те вече нямат доверието в съюза, който някога са имали".
"Европейците изпреварват своите политици в разбирането на необходимостта от по-силна Европа в свят, в който тя може да бъде избутана от все по-агресивни суперсили", допълва тя.
Само 5% от европейците имат доверие на американския президент Доналд Тръмп.
По-голямата част от европейците смятат, че Русия се опитва да дестабилизира политическите структури в Европа и че националните правителства не реагират адекватно на тази чужда намеса.
Според доклада на ECFR, анкетите на избирателите от изследванията от Румъния (56%), Швеция (50%), Полша (48%) и Словакия (46%) са убедени в наместа на Русия в европейската политика.
Това чувство се споделя и от Дания (44%), Испания (44%), Франция (40%), Италия (42%) и Германия (38%).
Според доклада на ECFR "политиците в ЕС представят разширяването като жизненоважно средство за стабилизиране на източното съседство на ЕС", тъй като най-новият член на ЕС, Хърватия се присъедини едва през 2013 г.
Като цяло европейците са положително настроени към идеята за разширяване на ЕС.
Докладът обаче посочва, че избирателите в Германия (46%), Австрия (44%), Франция (42%), Холандия (40%) и Дания (37%) са "враждебно" към страните от Западните Балкани, предвидени за присъединяване към ЕС.
"Отношението на избирателите към разширяването на ЕС също отразява ограничената им толерантност към основните външнополитически инициативи", посочва проучването на ECFR.
Източник: Европейският съвет по външни отношения
avedar52
на 17.09.2019 в 22:55:36 #7В коя част на тялото ви се намира мозъкът? Ха, ха - неутралитет. При евентуална война между САЩ, Русия и Китай земята се връща в ледниковият период!
psp_11
на 17.09.2019 в 22:51:56 #6НАТО е създадена от САЩ с цел покорство на част от европейските народи. Варшавслият договор е 6 год. след това. След падането на Берлинската стена и останалите европейски народи са покорени.. Остава само да се освободят..
Legalen
на 17.09.2019 в 22:09:06 #5Информацията ни занимава с това , което мислят гражданите на ЕС, т.е. статистиката ни разкрива какво е становището на ЕС-това са Юнкер (все още), фон дер Лайн, Могерини и всички останали. Но да не забравяме че мнението на ЕС при един такъв конфликт си е просто макулатура и не интерисува никого. Някой да е прочел някъде че ЕС е в състояние да делегитимира чл.5. от договора на НАТО? Или да е чел някъде или чул лично от Столтенберг (някои от форума го познават лично) каква линия ще поддържа Алианса, ако напр. някъде в Китайско море Китай и САЩ започнат да си разменят истински ракети от най-различен калибър? Или ако нервите на Гърция и Турция, не дай си боже, не издържат? С Русия е лесно, ще я притисним по цялата й западна граница и при един " Blitzkrieg" , и след няколко седмици ще направим голям парад победата на Червения площад. Но е добре да се внесе яснота по актуалните въпроси а не да ни залъгват с някакви статистики...
emilioner
на 17.09.2019 в 21:00:05 #4В този все по нестабилен свят трябва всяка една европейска държава да се запаси с 50 и 100 ядрени американски бомби разположени на американски военновъздушни бази Само така ще бъдем защитени от азиатска агресия
58eng
на 17.09.2019 в 20:38:08 #3Томе,който разсъждава така остава без съюзници и патката много скоро ще го заболи яко! Гаф си ги приказва такива поради простоте душевной
chafeto
на 17.09.2019 в 20:37:40 #2Сигурен съм, че обикновените хора не искат да са въвлечени в конфликт, което е напълно естествено. Обаче ако не сте забелязали, повечето страни в Европа са членове на НАТО и това автоматично ги обвързва в един евентуален ( не дай Боже конфликт). Също така, прибалтийските "колоси", Полша, както и Румъния реват като магарета за повече американски ракети. При толкова много американски бази в Европа как изобщо си представяте евентуален неутралитет? Що за демагогия? А че хората не искат да загиват във войни, ясно.
Thomаs Linke
на 17.09.2019 в 20:15:11 #1Графиньо, подлого болшевишка, защо да лъже статиктиката, какво да ги болят патките европейците за янките, китайците или водкаджиите. Ако искат да си се трепят, нас да не ни замесват. Вие, русоробите, ако искате отивайте доброволци, ама едва ли