Лагерите правят животът на уйгурите по-пъстър, губернаторът на Синцзян описва лагерите за мюсюлманските малцинства като "тренировъчни" и "училища", където жителите получават професионално, юридическо и езиково обучение, съобщава "Гардиън".
Пекин е изправен пред международна критика за Синцзян, северозападна територия на Китай, където има близо милион мюсюлмани, задържани в лагери. Бивши задържани коментират, че са подложени на политическа индоктринация и злоупотреби.
В интервю, публикувано от държавната информационна агенция "Синхуа", управителят на Синдзян, Шорат Закир, коментира: "Синцзян провежда учения и обучение по професионални умения съгласно закона. Целта е фундаментално да се елиминира средата и почвата, която подклажда тероризма и религиозния екстремизъм и елиминира терористичните дейности, преди да се случат".
През последните месеци, китайските официални представители се отказват от отричане на съществуването на такива лагери. Интервюто на Закир представлява един от най-подробните доклади за защитата на центровете в Китай и какво се случва вътре в тях.
Закир обяснява, че жителите в центровете в Синцзян научават "да приемат съвременната наука и подобряват разбирането си за китайската история и култура". Учениците получават професионално обучение, включващо курсове по изработка на облекло и обувки, сглобяване на електроника, фризьорство и електронна търговия, допълва той.
Обучаваните преминават юридическо обучение за китайската конституция, закона в Китай и местните разпоредби, според управителя. Той коментира, че центровете са за хора, "повлияни от тероризъм и екстремизъм" и заподозрени в "дребни престъпления", за да получат "безплатно професионално обучение".
Интервюто е във връзка с промяна на местните правила миналата седмица, с които се позволява на регионалното правителство официално да разреши използването на "центрове за образование и обучение" и да задържат "хора, повлияни от екстремизъм".
"Комунистическата партия очевидно е в отбранителна позиция, опитвайки се да отклони международната критика за нейните радикални нови политики в Синцзян и да ги оправдае", коментира Джеймс Леопалд, специалист по китайска етническа политика в университета "Ла Троб" в Мелбърн.
Бивши задържани в лагерите в Синцзян коментират пред "Гардиън", че не са получили професионално обучение, но са прекарали по-голямата част от времето си, принудени да учат Мандарин, да обещават преданост към китайската комунистическа партия и да запомнят патриотични песни. Бившите задържани обясняват, че са измъчвани, изолирани и откъснати от семействата си. Повечето от задържаните са етнически уйгури, но има и други мюсюлмански малцинства.
Закир коментира, че обучаващите институции "се грижат за психичното здраве на учениците" и предоставят консултантски услуги. Той каза, че заведенията за хранене в лагерите подготвят "хранителни диети" и че всички общежития са снабдени с радио, телевизори и климатици. Има съоръжения за баскетбол, волейбол, тенис на маса и сцени за представления, организират дейности по писане, пеене и танцови конкурси, допълва той.
"Много обучавани споделят, че преди това са засегнати от екстремистки мисли и никога не са участвали в такива видове изкуства и спортни дейности. Сега те осъзнават колко цветен може да бъде животът", обяснява Закир.
Той не уточнява колко "ученици" има в центровете или колко време продължават курсовете им, но посочва, че програмите са временни. Закир добавя, че някои обучавани "се очаква да завършат курсовете си успешно до края на тази година".
Китай не злоупотребява с мюсюлмани в провинция Синцзян, "а за наблюдението, Китай се учи от Великобритания. Вашето видеонаблюдение на глава от населението е много повече от това в китайския автономен регион Синцзян", коментира в средата на септември Ли Ксяоджун, директор в Бюрото по правата на човека в Държавния информационен съвет на Китай пред ООН в Женева.
Ислямът е хубаво нещо от гледна точка на Китай, но ислямските екстремисти са обикновени врагове на човечеството, "те са много лоши елементи. Можете да видите това в Афганистан, Сирия, Пакистан, Ирак и много други страни", обясни тогава Ли Ксяоджун.
XAHA
на 19.11.2018 в 11:32:13 #3Това е опит за принизяване на човешкото познание до политически удобна за момента идея и е правено вече. Творецът няма гражданство или национална принадлежност, ако се вярва, че Той е създал народите. Ако пък битува в съзнанието на хората като наследство от някогашни митове и легенди на някой народ, какъв е смисълът изобщо да се претендира за нечия безпочвена митология? Ако е само наука и няма съвременни политически претенции, с какво това променя бита на „обикновения човек“ днес? Защо е важно? Не знам каква научна обосновка имат тези твърдения, но не се използват с научна цел. И аз по вашия пример мога да твърдя, че българите са арийци, но какво променя такова твърдение днес, за какво ми е да го доказвам и пред КОГО?
XAHA
на 17.10.2018 в 16:59:29 #2От написаното личат претенции към културно историческата идентичност и същност на Персия, Арабския халифат, свещените Мека, Медина и Ерусалим. Отделно към Унгария, към Европа изобщо, към всеки в света, изповядващ монотеизъм. Опитвате се да боядисате Твореца с евтина боя?
XAHA
на 17.10.2018 в 10:39:29 #1Всичко това е много интересно, но езикът не се нарича "ирански", а фарси или персийски. Той е индоевропейски език и думите "чин" и "джан" са персийски думи, които са пренесени в други езици. В българския език повечето думи, които наричаме "турцизми", са всъщност думи от персийски или арабски произход.