Германският канцлер Ангела Меркел подчерта необходимостта да се "ускори" борбата с климатичните промени, след като броят на загиналите от опустошителните наводнения в Германия достигна 177 души, информира "Франс прес".
Меркел, която се оттегля от политиката след парламентарните избори през септември, подчерта, че Германия и други страни "не са направили достатъчно", за да изпълнят целта, заложена в Парижкото споразумение за климата за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий.
"Не бива да се преструваме, че не сме направили нищо, но е вярно, че не е направено достатъчно, за да се постигне целта да останем доста под два градуса и възможно най-близо до 1,5 градуса", изтъкна Меркел пред репортери.
"Това важи не само за Германия, но и за много страни по света, поради което трябва да увеличим темпото", изтъкна тя.
Меркел вече призова за по-бързи климатични действия миналата неделя, когато посети жертвите на наводненията в провинция Рейнланд-Пфалц.
Една от провинциите, най-силно засегнати от опустошителните наводнения от миналата седмица, Рейнланд-Пфалц обяви днес, че броят на загиналите на нейна територия е достигнал 128 души, с което общият брой на загиналите в Германия вече е 177 души и 209 души в цяла Европа.
Правителството на Меркел одобри огромен пакет за спешна помощ за засегнатите от наводнения региони, като отпусна незабавно около 400 млн. евро.
"Също така ясно посочихме, че тази сума ще бъде увеличена, ако се окаже, че не е достатъчна", отбеляза канцлерката.
Тя добави, че обществото е изправено пред "дълбока трансформация", след като европейските правителства се стремят да постигнат въглероден неутралитет през следващите десетилетия.
Меркел, която ще се оттегли след 16 години на канцлерския пост след изборите на 26 септември, защити постигнатото от нея по отношение на околната среда.
Тя посочи нови цели за намаляване на емисиите, договорени от нейното правителство по-рано тази година, което означава, че Германия сега се стреми да постигне въглероден неутралитет до 2045 г., пет години по-рано от предишната цел.
Това беше направени, след като най-висшата съдебна инстанция на Германия поиска правителството да преразгледа своите цели, които според съда не бяха достатъчно амбициозни.