България ще отстоява своите интереси в областта на енергетиката - това се казва в изявление на президента Румен Радев в Брюксел, разпространено от пресцентъра на президентството. Не се уточнява дали той визира разминаване между интересите на България и тези на ЕС в енергийната сфера.
Според него, "днес берем последствията от безхаберието, продължило повече от 10 години, в които не е построена нито една базова мощност у нас".
Радев изтъква, че идеята ядрената енергия да се признава за "зелена" енергия се налага все повече в Европейския съюз, но не уточнява дали под ядрена мощност, който би трябвало да бъде построена у нас, визира проекта за АЕЦ "Белене" или нови блокове в АЕЦ "Козлодуй".
Той е на мнение, че след 2040 година, когато България няма да може да разчита повече на въглищните си централи, "ядрената енергия се очертава като основната базова мощност за страната ни, която е автономна, стабилна и евтина".
По думите му, за да бъдат защитени битовите потребители и българският бизнес, "е необходимо преустановяване на цялата порочна практика в енергетиката и прозрачност на обществените поръчки".
Според него, високата цена на въглеродните емисии от 90 евро на тон спира развитието на енергетиката и на икономиката.
"Поисканите и инициирани от Европейския съвет доклади за начина на функциониране на енергийните борси в ЕС и на схемата за търговия с емисии бяха представени, но засега в предварителен и непълен вид", коментира Радев.
Той признава, че в тях не е открита спекула, но "остава въпросът на какво се дължи тогава повишаването на цените на електроенергията, след като цената на въглищата и ядреното гориво не се е променила".
На срещата в Брюксел е приет заключителен документ, с който европейските лидери отправят остро предупреждение към Русия, че ако нападне Украйна, ще понесе тежки последици, включително координирани санкции. В изявлението на Радев не се казва нищо по темата.
По-късно председателят на Европейския съвет Шарл Мишел съобщи, че лидерите са се споразумели за продължаване на санкциите срещу Русия и че решението е взето единодушно. Това също не е отразено в изявлението на президентството и липсва информация как е гласувал българският държавен глава по въпроса за санкциите.
Румен Радев е провел разговор в Брюксел с президента на Азербайджан Илхан Алиев, по време на който е било обсъдено продължаването на доставките на азербайджански природен газ за България на едни от най-достъпните в момента цени. По думите му, Азербайджан има готовност да обсъди с правителството на България възможността за допълнителни доставки на по-големи количества природен газ.
Той добави, че министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис в понеделник ще бъде в България и една от темите, които ще бъдат обсъдени, е газовата връзка между двете страни.
Припомняме, Радев е в Брюксел за участие в Съвета на ЕС, където първоначално се очакваше страната ни да бъде представена от премиера Кирил Петков.
По време на дискусиите в рамките на Съвета Румен Радев е предложил сроковете на валидност на сертификатите за COVID-19 да се определят не от Европейския съвет, като основен политически орган на ЕС, а от Съвета на ЕС във формат министри на здравеопазването. Тази позиция той е изразил във връзка с предложението на Европейската комисия за определяне на деветмесечен срок на единния COVID-сертификат. Подобна позиция е изразил и канцлерът на Германия Олаф Шолц.
В отговор на въпрос за европейската интеграция на Република Северна Македония Радев заяви, че европейските партньори на страната ни вече разбират по-ясно същността на проблема - не само защитата на българската история и култура, но и особено спазването на правата на македонските българи.
oktavian
на 17.12.2021 в 14:08:19 #2Чичко Радев защо мълчи като гьонсурат и не казва как е гласувал? Не казва, защото пак ще се изложи за пореден път некадърника! Срами ни навсякъде!
coco7
на 17.12.2021 в 06:11:19 #1Хвърчилов е мълчал като гьон за Украйна, но се е развихрил да пробутва руските ядрени реактори като екологични.