Европа ще отделя годишно 5,5 милиарда евро за стимулиране на европейските отбранителни способности.

Европейската комисия отваря Европейския фонд за отбрана, съобщиха от Еврокомисията. Обявената цел е да подпомогне държавите членки с цел по-ефективно разходване на парите на данъкоплатците, намаляване на дублирането на разходите и постигане на по-добро съотношение между качество и цена.

Със създаването на този фонд се отварят няколко нови проекти за сигурността и отбранителната мощ на ЕС. Предстои създаване на специална европейска агенция за научни изследвания в областта на отбраната, което ще последва от европейски пазар в областта на отбраната.
Ще бъдат финансирани само съвместни, наднационални проекти на разработки и закупуване на бойна техника.

Европейската комисия откри обществен дебат за отбраната на ЕС, което е подкрепа за френско-германските планове за интегриране на европейските военни и отбранителни индустрии, коментира Reuters.

"Отбраната и сигурността са една от областите, чрез които можем да възстановим ЕС", заяви пред журналисти върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини.

Обявен от председателя Юнкер през септември 2016 г. и подкрепен от Европейския съвет през декември 2016 г., Фондът ще координира, допълва и увеличава националните инвестиции в научноизследователска дейност в областта на отбраната, в разработването на прототипи и в придобиването на отбранително оборудване и технологии.

"Хората в цяла Европа се тревожат за своята сигурност и тази на децата си", обяви зам.-председателят на Европейската комисия, отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността, Юрки Катайнен.

Фондът ще действа като катализатор за силна европейска отбранителна промишленост, която разработва авангардни, напълно оперативно съвместими технологии и оборудване.

Елжбета Бенковска, комисар по въпросите на вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и МСП, допълни, че Фондът ще подкрепя съвместните изследвания в областта на отбраната и съвместното развитие на отбранителните способности. Той ще бъде решаващ фактор за стратегическата автономност на ЕС и за конкурентоспособността на европейската отбранителна промишленост, включително за голям брой малки и средни предприятия и дружества със средна пазарна капитализация, формиращи европейската верига за доставки в областта на отбраната."

Европейският фонд за отбрана има две направления. Едното е научно-изследователска дейност, а другото - разработване и придобиване.

За пръв път ще има безвъзмездно финансиране на съвместни изследвания в областта на новаторските отбранителни технологии и продукти. Приоритетните области може да включват електроника, метаматериали, криптиран софтуер или роботика. За това направление ще се отделят 90 милиона евро до края на 2019 г. За 2017 г. са заделени 25 милиона евро.

В първия ден от откриването на Фонда бе обявено, че търсят предложения за проекти в областта на безпилотните системи в морска среда и войсковите системи. Подписването на първите споразумения за отпускане на безвъзмездни средства се очаква до края на тази година.

През 2018 г. Комисията ще предложи научноизследователска програма на ЕС, посветена на отбраната, с прогнозен годишен бюджет от 500 милиона евро, което ще превърне ЕС в един от най-големите европейски инвеститори в научни изследвания в областта на отбраната.

Държавите членки например могат съвместно да инвестират в разработването на технологии за дронове или спътникова комуникация, или в закупуването на хеликоптери на едро с цел намаляване на разходите. Единствено съвместни проекти ще бъдат допустими за финансиране, а част от общия бюджет ще бъде заделена за проекти, свързани с трансграничното участие на МСП.

ЕС ще предостави съфинансиране в размер на 500 милиона евро общо за 2019 г. и 2020 г. по линия на специална програма в областта на отбраната и промишленото развитие.

След 2020 г. ще има нова програма с прогнозен годишен бюджет в размер на 1 милиард евро.

Очакванията са, че фондът ще помогне за реализирането на Плана за изпълнение на Глобалната стратегия в областта на сигурността и отбраната. Другата е съвместната декларация на ЕС и НАТО, подписана от председателя на Европейския съвет, председателя на Комисията и генералния секретар на НАТО.

Според изчисления, публикувани на информационния сайт на ЕК, липсата на сътрудничество между държавите членки в областта на отбраната и сигурността струва между 25 милиарда и 100 милиарда евро годишно.

80 % от обществените поръчки и над 90 % от научните изследвания и технологиите се управляват на национално равнище. До 30 % от годишните разходи за отбрана биха могли да бъдат спестени чрез обединяването на обществени поръчки.

Разпокъсаният подход по отношение на отбраната води също така до ненужно дублиране и се отразява на способността за разгръщане на силите за отбрана.

Страните от ЕС разполага със 178 различни оръжейни системи, в сравнение с 30 в САЩ. В ЕС съществуват 17 различни модела основни бойни танкове, а в САЩ — само един. В Европа има повече производители на хеликоптери, отколкото правителства, които да могат да ги купуват, заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер при представяне на новия Фонд.

"Не става дума за създаване на армия на ЕС", подчерта заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен. "НАТО няма армия на НАТО", допълни финландският политик, подчертавайки, че западният военен съюз се образува от националните сили, които работят заедно.

Лидерите от ЕС ще се срещнат в Прага на 9 юни, за да обсъдят как да бъде използван потенциалът на Договорите за засилване на сътрудничеството в областта на отбраната. Обсъждат се три сценария за действие в областта на европейската сигурност.

При първият сценарий "сътрудничество в областта на сигурността и отбраната" държавите членки ще запазят правото си да вземат решения относно необходимостта от сътрудничество в областта на сигурността и отбраната — свободно и поотделно за всеки конкретен случай. При този вариант ЕС ще продължи да допълва усилията на национално равнище.

Сътрудничеството в областта на отбраната ще бъде засилено, но участието на ЕС в най-отговорните операции ще остане ограничено. Сътрудничеството между ЕС и НАТО ще запази настоящия си формат и структура.

Вторият сценарий е за "споделена сигурност и отбрана". При него държавите членки ще обединят някои финансови и оперативни активи с цел засилване на солидарността в областта на отбраната.

ЕС също така ще се ангажира в по-голяма степен със защитата на Европа в и извън границите ѝ. Съюзът ще поеме повече функции в области, като киберсигурността, защитата на границите или борбата с тероризма, както и укрепване на свързаното със сигурността и отбраната измерение на вътрешните политики на ЕС, като енергетика, здравеопазване, митнически съюз или космическо пространство.

В най-амбициозният трети сценарий - "обща отбрана и сигурност", се предвижда постепенното определяне на обща политика на ЕС в областта на отбраната, което да доведе до обща отбрана на основание член 42 от Договора за ЕС.

Като четвърти вариант се Според предвижданията на еврочиновниците, съществуващите разпоредби дават възможност на група държави членки да преминат на по-високо равнище на европейска отбрана. При този сценарий защитата на Европа ще се превърне във взаимно подсилваща отговорност на ЕС и НАТО.

ЕС ще може да участва във важни операции в областта на сигурността и отбраната, подкрепен от по-високо ниво на интеграция на силите за отбрана на държавите членки, гласят планиращите документи на новият отбранителен фонд.

Предстои изграждане на специална европейска агенция за научни изследвания в областта на отбраната. Това би спомогнало и за създаването на истински европейски пазар в областта на отбраната, способен да защитава ключовите си стратегически дейности от външни намеси.

По-силна Европа в областта на отбраната и сигурността е приоритет за Комисията Юнкер от самото ѝ встъпване в длъжност. През последните две години вече е отбелязан по-голям напредък в областта на отбраната, отколкото през последните шестдесет.

В Декларацията от Рим, приета от ръководителите на ЕС на 25 март 2017 г., е поет ангажимент да се работи в посока на ЕС на 27-те, спомагащ за създаването на по-конкурентоспособна и интегрирана отбранителна промишленост.

В Бялата книга за бъдещето на Европа, представена на 1 март 2017 г., са изложени основните предизвикателства и възможности за Европа през следващото десетилетие.

На 30 ноември 2016 г. Комисията представи Европейския план за действие в областта на отбраната. В него се описва по какъв начин европейския фонд за отбрана и други действия могат да подпомогнат държавите членки в по-ефективното разходване на техните средства за съвместни отбранителни способности, за подобряване на сигурността на европейските граждани и за насърчаване на конкурентоспособна и новаторска индустриална база.

Тази инициатива бе приветствана от лидерите на ЕС по време на срещите на Европейския съвет през декември 2016 г. и март 2017 г., а Комисията получи мандат за представяне на предложенията, които тя представя днес.

Като повод за създаване на този фонд се смята неуспехът на европейската кампания в Либия през 2011 г. и руската анексия на Кримския полуостров през 2014 г.

Плановете на ЕС за съвместна отбрана са от 50-те години на миналия век, но до този момент остават неизпълнени. Една от причините бе, че Великобритания отдавна блокира интеграцията в отбраната сред страните от Общността.