Президентът на САЩ Доналд Тръмп е обсъждал облекчаване на санкциите срещу Иран, за да подпомогне осигуряването на среща с иранския президент Хасан Рохани по-късно този месец, което е накарало тогавашния съветник по националната сигурност Джон Болтън да се противопостави енергично срещу подобна стъпка. Това са разкрили трима души, запознати с въпроса, цитирани от "Блумбърг".
След среща в Овалния кабинет в понеделник, когато е лансирана идеята, финансовият министър Стъвин Мнучин е изразил подкрепата си за този ход като начин за възобновяване на преговорите с Иран, уточняват част то хората. По-късно през деня Тръмп е решил да уволни Болтън, чието напускане беше обявено вчера.
Белият дом е започнал подготовка Тръмп да се срещне с Рохани този месец в Ню Йорк в кулоарите на годишното Общо събрание на ООН в седмицата, която започва на 23 септември. Далеч не е ясно дали иранците биха се съгласили на разговори, докато са в сила тежките американски санкции.
Един от сценариите, споделен от двама от хората, щял да е Тръмп да се присъедини към среща между Рохани и френския президент Еманюел Макрон. Хората са казали, че нямали индикация, че това наистина ще се случи.
Цените на петрола сорт "Брент" паднаха с над 2% до 61,05 долара за барел след новината.
Въпреки че Тръмп не крие желанието си да седне на една маса с иранските лидери - ход, който ще прекъсне повече от четири десетилетия американска политика - има значителни политически пречки, с които Тръмп би трябвало да се справя, ако иска това да се случи. Въпреки това отстраняването на Болтън подобрява шансовете за среща.
Болтън изгради кариерата си върху твърд подход към Иран, отдавна призовавайки за превантивни удари срещу страната за унищожаване на ядрената ѝ програма. Внезапното му уволнение веднага породи спекулации - и тревога в някои среди, - че американската кампания за "максимален натиск" може да бъде смекчена в опит да привлече иранските лидери към масата за преговори.
Облекчаването на каквито и да е санкции без големи отстъпки от Иран би подкопало кампанията за натиск, която не само Болтън, но и държавният секретар Майкъл Помпео и Тръмп заявиха, че е единственият ефективен начин да накара Иран да промени поведението си.
Европейските съюзници на Америка, разочаровани от оттеглянето на Тръмп от ядреното споразумение с Техеран от 2015 г. и поставени в трудно положение от американските санкции в стремежа си да търгуват с Иран, отчаяно искат да намерят начин да посредничат за постигането на споразумение между САЩ и Иран. Френският президент Еманюел Макрон дори покани иранския външен министър Мохамед Джавад Зариф на разговари в кулоарите на срещата на Г-7 във Франция миналия месец и спечели устна подкрепа от Тръмп за облекчаване на санкциите. Тогава нищо не се случи.