Китайските държавни медии обвиниха западните правителства в намеса за размирици в Хонконг на фона на ескалиращата дипломатическа полемика между Китай и Обединеното кралство заради протестите в бившата британска колония, съобщава "Ройтерс".
"Идеолозите в западните правителства никога не престават да се опитват да създават безредици срещу правителства, които не им харесват, въпреки че техните действия причиняват мизерия и хаос в страната след страна в Латинска Америка, Африка, Близкия изток и Азия", пише "Чайна Дейли".
"Сега те се опитват да направят същия трик и в Китай", допълват те.
Стотици протестиращи обсадиха и нахлуха в парламента на Хонконг в понеделник след демонстрация, отбелязваща годишнината от връщането на китайското управление през 1997 г. под формула "една страна, две системи", която включва права и свободи, които не съществуват в континентален Китай, включително правото на протест.
Това бе и след седмици на протести срещу вече отменения законопроект за екстрадиране, който според критиците би подкопал върховенство на закона в Хонконг и ще даде на Пекин правомощия да преследва активисти в континенталните съдилища, които се контролират от Комунистическата партия.
Полицията в Хонг Конг е арестувала десетки във връзка с протестите, очакват се още арести.
Щетите в сградата на парламента, където протестиращите разбиваха мебели и драскаха с графити стените, принудиха правителството да го затвори за две седмици. Комисията на Законодателния съвет трябва да проведе специална среща в неразкрито място по-късно в четвъртък.
Китайският ежедневник обвинява западните сили, че подбуждат към размирици срещу правителството на Хонконг "като средство за оказване на натиск върху централното правителство. Насилието, което тези западни агитатори поощряват, потъпква върховенството на закона в Хонконг и подкопава социалния му ред".
Редакционна статия в "Глобал Таймс", публикувана от "Народен ежедневник" на Комунистическата партия, критикува коментарите на британския външен министър Джереми Хънт и заяви, че "дипломацията на Великобритания към Китай ще плати за неговото поведение".
Хънт предупреди във вторник за последствията, ако Китай не спази китайско-британската съвместна декларация от 1984 г. относно условията за връщане на Хонконг. Неговите коментари бяха посрещнати от остър укор от посланика на Китай в Обединеното кралство, който обясни на Великобритания в сряда да държи ръцете си далеч от Хонконг.
chafeto
на 04.07.2019 в 15:03:52 #2Изи, да отъждествяваш всички хора с русофилски убеждения с комунисти е нещо като да твърдиш, че всички в Япония са самураи. Преди да започнеш да бистриш световната геополитика първо си изясни такива фундаментални неща, защото другото е несериозно, да не кажа по-силна дума. За финансирането на Китай от нас, ами хайде спри да купуваш китайски стоки. Само дето почти всички западни брандове вече произвеждат в Китай. Но ако ти мислиш, че можеш и без китайски стоки... давай! За това кой на кого е съюзник, никой не твърди, че има вечни приятелства и съюзи. Явно обаче в момента има общи интереси, ама някои зад океана все още не могат да приемат факта, че на хоризонта се появиха други играчи и вече не могат така да си разиграват коня както военно, така и икономически. За Русия, Сибир и Китай може много да се говори, ама ще трябва да се изпишат големи фермани, а и като ти гледам нивото на разсъждение, едва ли ще разбереш много. Само ще ти кажа да не "лежиш на тая кълка", че Китай ще превземе Русия, защото преди това ще има много други "прекроявания", които би трябвало много по-силно да те касаят. И понеже явно си от демагозите, които говорят за западната демокрация като универсална система, ще направя следното сравнение: Швеция се намира в Европа, населението и е малко под 10 млн, местните хора като цяло са изключително дружелюбни и съвестни, а виж че и там системата вече е "бъгава", за което си има много прични. А Китай е държава с необятна територия в Далечния Изток, наслелението е над 1,5 млрд, етносите са над 100, а релгии има всякакви. Наистина ли си толкова наивен да си мислиш, че западния модел може да работи там? И имаш ли представа как се контролират такива разнородни човешки маси на такава огромна територия? М/у другото, понеже си се хванал така здраво за понятието "комунизъм", исам да те попитам освен еднопартиината ситема в Китай (която там е задължителна поради гореспоменатите особености), името на партията и символите и, какво друго комунистическо видя там?
Izidorus B.
на 04.07.2019 в 12:18:07 #1Китайската комунистическа партия сложи мръсните си и изцапани с кръв ръце върху Хонгконг. За съжаление точно ние, Западния свят финансираме комунистическата експанзия ма Китай. Ние, с нашите пари, купувайки ежедневно китайски стоки, финансираме този омразен и античовешки режим в Китай. И нека русофилите-комунисти бъдат наясно, че Китай НЕ Е техен съюзник. Китай се възползува от Русия , докато му е изгодно и открито води политика на постепенно завземане на Сибир и Далечния Изток. Ще дойде време, когато ще има жестока война между Китай и Русия, в която война ще победи Китай. И като победител ще вземе желаните територии.