В забележително откровено интервю с "Икономист", френският президент Еманюел Макрон изложи визията си за европейска архитектура за сигурност, която включва повече сътрудничество с Русия и по-малко със САЩ. Това е смело, но опорочено, пише "Блумбърг".
Макрон счита, че настоящият модел на развитие на Русия е нестабилен поради ускорените темпове на превъоръжаване, както и демографските и икономическите проблеми. Френският президент определя първият вариант, реконструкцията на Русия като суперсила. Според него ще бъде "невероятно трудно", като се имат предвид горните проблеми, както и консервативният политически и идеологически модел на страната. В същото време той допълва, че грешките в изчисленията на западните страни "дават известен ефект" за възможността за развитие на Русия по този път.
Макрон нарече евразийския модел, втори вариант за развитие на страната, но наличието на такава държава като Китай в региона го прави небалансиран.
Като трети и най-вероятен вариант, френският президент вижда политика за "възстановяване на балансирана политика с Европа". Според Макрон в дългосрочен план развитието на Русия "не може да бъде нищо друго освен проект за партньорство с Европа".
"Според мен това, което в момента преживяваме, е мозъчната смърт на НАТО", обяви Макрон, поради "липса на координация при вземане на стратегически решения между Съединените щати и техните съюзници в НАТО." САЩ, според него, не споделя интересите на своите европейски съюзници. При президента Тръмп, САЩ разглеждат ислямисткия тероризъм и действията на Русия в Украйна като проблем на Европа, защото те играят в европейския квартал, далеч от бреговете на САЩ. Всичко, което прави САЩ, е да предостави защитен чадър в замяна на изключителен ангажимент за закупуване на американски продукти. "Франция не се е подписала за това", каза Макрон, като изяснява, че се съмнява в ангажимента на Тръмп към гаранцията за взаимна сигурност на НАТО, посочена в член 5 от Северноатлантическия договор.
Тази несигурност обяснява усилията на Макрон да включи повече европейски държави в сътрудничеството в областта на отбраната, което той признава, че няма да даде незабавни резултати. Това обяснява и неговото нежелание да върви заедно с "наистина трудната" позиция на САЩ по отношение на Москва. Русия, за Макрон, няма дългосрочна алтернатива от "проект за партньорство" с Европа и затова европейците трябва да се ангажират и да разберат по кои въпроси може да има незабавно сътрудничество (например борба с тероризма) и по които е препоръчително да започнете с деескалация (например кибервойна). За да направи това възможно, Макрон иска да обсъди какво би гарантирало на Русия, да се чувства по-сигурна и дори отворен да говори за "гаранция от ЕС и НАТО за по-нататъшен напредък".
Този мироглед е с очевидна вътрешна логика, особено ако САЩ не са напълно ангажиран съюзник: "Имаме право да не бъдем откровени врагове с враговете на приятелите си."
Проблемът с тази логика е, че изглежда е изграден върху дългосрочна визия за вариантите на Русия и краткосрочна визия за тези в САЩ. Именно това подкопава агитацията на Макрон за европейски отбранителен блок, който би съществувал паралелно с НАТО.
Макрон каза, че Русия има само три стратегически варианта: да се опита да бъде суперсила сама по себе си; да се превърне във васал на Китай; и "възстановяване на политика на баланс с Европа." Според Макрон, само третият вариант е жизнеспособен. Очевидно руският президент Владимир Путин би се почувствал неудобно да превърне своята страна в младшият партньор на Китай. Пътят на суперсила е труден, защото намаляващото и застаряващо население на Русия не може да го поддържа, а "консерватизмът, основан на идентичността" на Путин, му пречи да води "миграционна политика". Така че остава само сближаване с Европа.
Това е грешка. За начало, Русия е голяма страна за имиграция. Официалната статистика за притока на население е ненадеждна поради безвизовата политика с бивши съветски страни, но това е шестият най-голям източник на международни парични преводи, точно след Германия и доста по-напред от Франция.
Идеологическите конструкции на Путин съществуват само за пропаганда. Неговите реални политики са насочени към Русия по пътя на самотната велика сила. В неговата глава и в съзнанието на неговите съветници по външна политика, Русия няма други възможности. Един от любимите цитати на руския президент - който той използва привидно като шегата - принадлежи на цар Александър III: "Русия има само два съюзника, армията и флота си."
В рамките на тези разсъждения, Путин е щастлив да вземе всички възможни отстъпки, които Европа може да му предложи, като намесата на Макрон в подкрепа на връщането на Русия в Съвета на Европа. Но те няма да го накарат да се откаже от това, което Макон нарича "антиевропейски проект", роден от неговия "консерватизъм". Европа не е потенциален съюзник за Путин, това е игрална дъска в това, което той вижда като голямата игра на Русия със САЩ.
Проектът за велика сила на Путин не е непременно и завинаги, съществува възможност бъдещ руски лидер да вижда Русия като част от някакъв широк европейски проект, както направи предшественикът на Путин, Борис Елцин, известно време след разпадането на СССР. Но да се чака това изисква изключително дългосрочна визия.
При САЩ ситуацията е обратната. Изолационистският проект на Тръмп е толкова нов, колкото неговото президентство и никой от реалистичните му демократични съперници на изборите през 2020 г. не би искал да продължи с него. САЩ вече има дългогодишен проект за сътрудничество с Европа, който стартира с план "Маршал" и Берлинският въздушен мост, и не приключи напълно с Тръмп, имайки предвид силните търговски отношения със страни от ЕС. Има голяма вероятност, когато и Тръмп напусне поста си, било то през 2020 г. или четири години по-късно, САЩ да се опита да закърпи нещата - и за Европа ще бъде много по-лесно да ги приеме, отколкото да установи модел на сътрудничество с Русия.
Както казва Макрон, става все по-трудно и по-трудно да се определи какво всъщност означава членството в НАТО и пред какви заплахи е способен да се изправи блока. Но това е работна структура, която провежда истински военни операции и практикува координиране на националните армии.
Самият Макрон нарича оперативната съвместимост в НАТО "ефективна". Създаването на паралелна архитектура на отбраната може само да подкопае този работещ механизъм, независимо колко пъти Макрон повтаря, че всеки военен проект на ЕС е допълващ.
Заслужава ли си това да се прави само защото мнозина виждат временна заплаха от Тръмп - и в името на необозрим успех с Русия? Това е основният въпрос, който затруднява военните европейски амбиции на Макрон да надхвърлят разговорите, пилотните проекти и някои координации в отбранителната индустрия. По-решителният напредък ще бъде възможен само ако поведението на Тръмп стане норма в САЩ - и ако Русия внезапно покаже демонстративно проевропейска позиция, обръщайки например сегашната си политика по отношение на Украйна.
Макрон звучи смело, стратегически, дори пророчески на моменти - но неговите геополитически преценки не са безспорни или дори универсално привлекателни. Най-вече те са недоказани. В този момент чакането изглежда по-привлекателно от трескаво разработването на скъп, политически неефективен проект. Ще отнеме много повече от красноречието му, за да се превърне геополитическото препозициониране на Европа в реалност.
58eng
на 11.11.2019 в 18:00:49 #1824. При подобна оценка от твоя страна прозира само едно- виждам това ,което ми се иска!
MyH4o
на 10.11.2019 в 07:17:49 #17Един от най - брилянтните ходове на Путин бе с Чечня. От огнище на тлееща омраза и постоянен тероризъм, до просперираща република и инструмент за специални поръчки....
Obektiven_29
на 09.11.2019 в 12:26:18 #1658 енг, много са победите на шахматиста, трудно ми е да ги изброя всичките. Но все пак ще спомена 2-3 от тях: 1. Сирия - Русия не допусна Башар Асад да бъде убит като Кадафи. Русия овладя положението и изтласка САЩ от Сирия, тоест САЩ се превърнаха в маловажен фактор 2. Русия получи признание в реакционния мюсулмански свят - Саудитска Арабия, Катар, ОАЕ. 3. Русия си възвърна полуостров Крим, а Крим е като огромен стационарен самолетоносач. Който владее Крим, контролира Черно море 4. През 2008 Путин беше съпричастен при отбиване на Грузинската агресия и оказването помощ на Северна Осетия и Абхазия, които се бориха да влезат в пределите на РФ 5. Най-големият му ход бе да превърне Турция от враг, в тактически съюзник и да набие сериозен клин в НАТО 6. Превърна Русия в една от трите световни сили - заедно с Китай и САЩ 7. Пребори се успешно със САЩ за Северен поток 2 и за т.н. Турски поток Не спомехах всичко, но колегите от форума могат да го допълнят.....
Obektiven_29
на 09.11.2019 в 12:09:22 #15Граф, много хубава песен! "Я надеюсь они понимают о чём поют"
58eng
на 09.11.2019 в 03:07:13 #1420. Да ни светнеш за една победа на брилянтния шахматист?
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 22:22:11 #13Ако сложим всички западни политици на кантара срещу Путин, везните ще се вдигнат наполвина. Путин е брилянтен шахматист, умее от всяка ситуация да извлича победи. Вдигна Русия отново на крака и си спечели омразата на либералните гейове....
MyH4o
на 08.11.2019 в 22:10:01 #12Няма как човек да не се забавлява с разюзданата фантазия на трола Breaking News, познат и с други псевдоними - friend, tomorrow и т.н.: ".... Но отмъстителния и дълбоко комплексиран руски селяк, на който природната му простоватост и първичност избива и се вижда от километри..." "... Путин е един жесток и дълбоко отмъстителен и комплексиран човек, който със жестокостта си (на база на простоватоста си) с цената на всичко си връща униженията..." Хайде дай ЕДНО директно - от първа ръка - доказателство за тия глупотевини. Путин е участвал в доста многочасови сесии, директни връзки, интервюта - бас ловя, че едва ли си гледал и едно такова...
snap-tagg
на 08.11.2019 в 21:46:21 #11Макрон предложи на България да влезе в инициативата за нова Европейска Армия още на 25-ти юни 2018. Ние обаче вежливо му отказахме и Каракачанов каза, че е по-важно да сме с НАТО отколкото с нови чисто европейски проекти. Със същия акъл едно време сме се водили по въдицата на Германия и сме водили две световни войни на губещата страна. Сега не може да се сърдим на Макрон, че ще си прави сметките без нас. Той покани на военното дефиле в Париж европейските държави от инициативата плюс Великобритания, но не и България. САЩ и Русия обаче ще ни изритат когато не сме им нужни вече както направиха с кюрдите и Турция ще си ни прибере обратно в новата Османска Империя.
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 19:31:15 #10"КАЛАШНИКОВ"
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 19:30:38 #9Kaputt, много си се поамериканчил ... кражба на интелектуална собственост Той и Лалашников като че ли "откраднал" чужда собственост, но благодарение на тази "Кражба" обикновените неуки виетнамски селяни разказаха играта на американските убийци. И друго - според Александър Дудин, известен руски професор, мислител и философ, определяща е не индивидуалната , а колективната свобода. Тоест обществото се поставя пред индивида. "Какво тук значи тук някаква си личност..." Нещо просвятка ли ти в кухото канче?
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 19:22:59 #8Утре в Германия е "голям празник" - 30 г от падането на Стената. По този случай точно преди 2 седмици наследниците на бившите комунисти в ГДР (die Linke) спечелиха изборите не къде да е, а в Тюрингия. Тюрингия с Ваймар, град-символ в историята на Германия. Там, където Ваймарската революция разклати устоите на друга капиталистическа държава, паралелно на ВОСР в Русия. На второ място се класира АфД, така наречената крайно дясна. Между двете партии има огромна разлика, но приликата е, че за разлика от традиционните парии - християн-демократи, социалдемократи, зелени и други, победителите (die Linke und die AFD) чуват гласа на народа. А това е най-важното.
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 19:14:25 #7Но фактите са си факти. Американските престъпления пред човечеството нямат край. Какво е САЩ? Евро-мутант с негърски шарки.
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 19:12:09 #6kaputt (не го приемай за обида, но така звучи break на немски), аз не крада статии и мисли, аз само ги разпространявам, като изразявам одобрението си.
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 18:51:47 #5Календар на цветните революции Успешни Цветни революции * 1953: Иран – „Бяла революция“ – Операция Аякс (на персийски کودتای ۲۸ مرداد) * 1986: Филипините – „Rebolusyong EDSA ng 1986“ или „Жълта революция“ * 1989: Чехословакия * 1990: Никарагуа * 1987-1992: Прибалтика – „Пееща революция“ * 2000: Сърбия – „Булдозерна революция“ * 2003: Грузия – „Розова революция“ (на грузински ვარდების რევოლუცია) * 2004: Украйна – „Оранжева революция“ (на украински „Помаранчева революція“) * 2005: Либия * 2005: Киргистан – „Революция на лалетата“ * 2010-2011: Тунис – „Жасминова революция“ * 2011: Египет – „Kefaya“ (كفاية) Все още продължаващи Цветни революции * От април 2002: Венецуела * От 2005: Азърбайджан – „YOX“ (Зелена революция) * От 2007: Мианмар – „Шафран-революция“ * От 2009: Иран – „Зелена революция“ * От 2011: Сирия * От юни 2013: България – «Протест на умните и красивите» — приключи Неуспешни Цветни революции * 1953: ГДР „17. Juni 1953“ * 1956: Унгария * 1968: Чехословакия – „Пражка пролет“ * 1989: Китай – „Тиенанмън“ * 2001: Беларус – „Зубър“ * 2005: Узбекистан – „Bolga“ (Чук) * 2005: Русия – „Оборона“ * 2006: Беларус – „Дънкова революция“ или „Васильковая революция“ * 2008: Арменя – „Революция подснежников“ * 2009: Молдавия – „Революция кирпичей“ или „Кафельная революция“ * 2011/2012: Русия – „Снежная революция“ или „Мятеж хипстеров“
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 18:50:31 #4Цветните революции — инструмент за геополитическа преориентация на САЩ и ЦРУ През 20-то столетие, САЩ оперира с ЦРУ, USAID (United States Agency for International Development), местни колаборационисти и неправителствени организации: „Freedom House“ и „National Endowment for Democracy“ (NED), както и неправителствени организации финансирани от George Soros, преди всичко благотворителни дружества. Избор на лидери Решаващо за успеха на Цветните революции е избора и подготовката на малки групи, предимно несемейни пробивни младежи, „необременени“ от морални и патриотични „предразсъдъци“, прекланящи се пред материални и външни ценности, неспособни да преработват (дез)информацията получена от СМИ, поради интелектуална недостатъчност, въодушевени от американската мечта. След 1990 в пост-съветското пространство се разпространяват примамливи предложения, рекламирани като „международен студентски обмен“, „Студентски бригади в САЩ и Англия“, програми за работа за студенти през лятото: „Work and Travel USA для студентов“, „WEUSA Placement“, „CCUSA“, „Work Experience USA“, „Магнатът Доналд Тръмп изпраща свои емисари да избират най-добрите студенти от наши университети“ и пр. От стотиците хиляди, ако не и милиони студенти посетили USA & Co., подбора за координатори на улични демонстрации и гражданско неподчинение, се осъществява лесно и евтино. Всички те сами си плащат разноските по транспорта до там и обратно, а по време на престоя си там работят това, което за местните е унизително и нископлатено. Професионално протестиращи с професионална логистика Комуникацията се осъществява чрез Prepaid-GSM-Handy, за бързо организиране на демонстриращи групи (Flash Mob). По онова време в тези държави по „неизвестни“ причини се разрешава анонимна регистрация на SIM-карти, което в Западните демокрации никога не е било възможно. В България анонимна регистрация на SIM-карти съществува до 2009 год., от което може да се предположи, че до тогава е съществувала опастност от патриотично настроени български политици, които е трябвало незабавно да бъдат обявени за диктатори и да бъдат свалени, чрез Цветна Революция. След 2005 организацията се осъществява и чрез интернет, особено чрез Facebook- и Twitter-псевдоними, както и филми от мобилни телефони в YouTube. По време на „Арабската Пролет“ в Тунис, Египет и Либия, американските U.S. Air Force, поддържат интернет и мобилните телефони чрез сложни технически устройства в турбините на самолетите C-130 Херкулес (Lockheed C-130).
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 18:45:21 #3Съгласен съм с 1 и 2, но искам да допълня и американското третиране на проблема, няма нищо ново, но все пак: Помпео отправи тези обвинения при посещение в Берлин. В реч, посветена на поуките, които може да се извлекат от падането на Берлинската стена преди 30 години, държавният секретар на САЩ каза, че «Западът и всички ние изгубихме нашия път насред приятното вълнение от този грандиозен момент». «Ние мислехме, че можем да отклоним нашите ресурси от алиансите и от нашите армии, но грешахме», заяви той. «Днес Русия, ръководена от бивш офицер от КГБ, едно време на пост в Дрезден, нахлува в съседите си и избива политическите си опоненти», каза Помпейо. «В Китай, Китайската комунистическа партия извайва нова визия на авторитаризма», предупреди той. Държавният секретар на САЩ отчете, че авторитаризмът отново е във възход, 30 години след падането на Берлинската стена, и допълни: «Трябва да признаем, че свободните страни са в надпревара за ценностите със страни, които не са свободни».
chafeto
на 08.11.2019 в 17:22:04 #2Този обширен материал твърде тенденциозен и е пълен с фактологични неточности. Като с например данните за демографията, за която ни се предоставят данни от преди 1999-200. От тогава досега в това отношение има индикации за подобрение, макар и слаби за сега. За разлика от Европа, където нещата стават все по-трагични. Но да не се хващаме за това. Виждам, че авторът ни демонстрира и носталгия по Елцин. А именно при Елцин Русия претърпя най-голямата си деградация и то на всяко ниво и изгуби близо 20млн човека, а федерацията съществуваше само на теория. И след всичко това, на базата на какво се прави опит именно Елцин да ни се дава като добър пример? Говори се бъдещ руски лидер, който да вижда Русия като част от голям европейски проект. Звучи добре, даже красиво, но имайки предвид чий е материала, прозират истинските намерения. А именно Русия отново да е слаба и "наведена". Идеологическите конструкции на Путин, за които се твърди, че са само за пропаганда, на практика изкараха Русия от постсъветското "блато" на Горбачов и Илцин. Колкото до колаборацията с Европа, на този етап не е възможна не поради някакво желание от страна на Русия за самоизолация, а поради това, че конците в ЕС се дърпат от друг, а не от европейските политически елити. С много малки изключения. А на този "друг" не му се нрави по-тясно сътрудничество. Материалът е пълен с още много неточности, но това е нормално. Блумбърг...
MyH4o
на 08.11.2019 в 16:44:25 #1Макрон щеше да се превърне в новия ДеГол, ако имаше смелостта на каже цялата истина, а не само по-малко неудобната част от нея. Вместо да се занимава с Русия, да си гледа африканците там, и да види какво може да направи, за да върне Франция на картата като люлка на прогресивната, истинска демокрация и справедливост за работещия човек, вместо клоака на многодетни боклуци, които се занимават с кражби и проституция