Служители на Европейския парламент отхвърлиха предположенията, че се опитват да избегнат провеждането на пресконференции в зала „Анна Политковская" по политически причини.  

Това съобщи europe.bg, като цитира EUobserver.

Главната прес зала на парламента в Брюксел през януари 2008 год. беше кръстена на убитата руска журналистка, като символ на подкрепата на свободата на словото и човешките права. От тогава нито едно от трите събития с руско участие , проведени в парламента, не е използвало за целта залата, която е добре оборудвана и има места, предназначени за камери и преводачи.

Вместо това на срещата на Парламентарната комисия за сътрудничество на ЕС-Русия, която се състоя през миналия март, представителите на руската Дума се обърнаха към пресата в скромна зала за срещи.

Когато изпълнителният директор на Газпром Алексей Милер се срещна с председателя на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг през януари 2009 год., пресконференцията се проведе в тесен коридор, въпреки огромния медиен интерес. Последната среща на парламентарната комисия за сътрудничество, чието провеждане съвпадна с делото в Москва на двама заподозрени за убийството на Политковская, се проведе в странична зала.

Решението предизвика мълва сред служителите на ЕС, че парламентарните сили угаждат на руската чувствителност, като италианският евродепутат Марко Капато официално повдигна въпроса.

„Би ми било интересно да разбера причината, поради която пресконференциите се организират на друго място", написа той в писмо до председателя на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг и председателя на Комисията за сътрудничество, холандския консерватор Риа Оомен-Руйтен. 

„Напълно разбирам тревогите ви, но вярвам, че участниците от името на ЕП са в състояние доста добре да повдигнат въпросите, за които говорите (за свободата на словото)", отговори Оомен-Руйтен.

Руското посолство за ЕС отказа да коментира уместността на името „Анна Политковска" за залата, като заяви, че посланикът никога не ходи на срещи в парламента.

Служител на парламента каза, че решенията са били взети по чисто практически причини, тъй като руснаците са твърде политически умели, за да избегнат в какъвто и да е случай зала „Политковская". 

„Срещата Милер-Пьотеринг беше организирана в последния момент. Колкото до парламентарната комисия, нямаше твърде голям интерес от стана на пресата и би било неудобно да я организираме в голяма зала и да изгубим част от участниците евродепутати като прекосим цялата сграда", каза той.