Изцяло мобилният бизнес, големите данни (Big Data), M2M и интернет на нещата - ако някой си мисли, че тези неща са само думички от далечното бъдеще, особено пък в България, той се лъже. Именно България е много близо до технологиите на „Третата платформа".
В страната вече се случва онази технологична революция, за която в други европейски страни все още говорят само в бъдеще време, категоричен е Аурелио Каликия, изпълнителен директор продажби и мениджър офис Македония в отдела за бизнес развитие на Huawei.
„Огледайте се - безплатни Wi-Fi зони почти навсякъде, оптичен интернет до дома, гледане на видео върху смартфона по времe на пътуване в метрото - ха, та това са неща, които в България се считат за нормални, а в другите европейски страни само си мечтаят за тях!", сподели Каликия пред TechNews.bg по време на форум за Третата платформа, който се провежда от IDC България в столичния хотел Хилтън.
Има историческа причина за този технологичен напредък, който българите не осъзнават, смята Каликия. Хората в България са свикнали много неща да са безплатни, казва мениджърът. „Свикнали са да теглят съдържание безплатно, свикнали са да имат достъп безплатно - и имат очакванията много неща да са им безплатни. Бизнесът просто не може да накара хората да плащат за някакви услуги!".
Крайният резултат е, че масово имаме безплатни безжични мрежи, много безплатно съдържание, бързи широколентови връзки и т.н. Това са технологии и услуги, които приемаме едва ли не за дадени, но в другите европейски страни хората си плащат за тях и съответно ги използват много по-малко, подчерта Каликия.
С тази технологична готовност сред хората, „облакът" съвсем не е толкова далеч от реалността, колкото изглежда на пръв поглед, смята мениджърът. До известна степен сложността на задачата идва от нуждата от много надеждна инфраструктура, която да може да се справи с огромните обеми данни, които трябва да се съхраняват, и постоянния достъп до тях, който се изисква. Но това е решимо.
Големият въпрос, според Каликия, е не дали „третата платформа" ще се случи и кога, а как малките и средните фирми ще се справят с въпросите на сигурността в тази среда. МСП най-бързо усещат ползите от мобилността и „облака", защото това им спестява ресурси и ги прави по-ефективни. Въпросът е дали имат технологичния капацитет да се справят с предизвикателствата на опазването на информацията и нейната защита...