Планът за сателитен интернет на Amazon все повече изглежда като този, който Илън Мъск използва в SpaceX - с хиляди компактни сателити, изпратени извън Земята. Вероятната причина за сходствата между двете идеи е, че главният изпълнителен директор на Amazon е наел част от предишното висше ръководство в компанията на Мъск.
Бившият вицепрезидент в SpaceX Рейджев Байдал и двама от членовете на неговия екип сега са ключови фигури в проекта на Amazon за сателитния интернет, пише CNBC.
Проектът Kupier представлява плана на Безос да пусне 3236 малки спътника в Космоса, за да осигури високоскоростен интернет навсякъде по света. Amazon се конкурира с поне още пет други компании, чиято цел е да стартират следващо измерение сателитни мрежи с глобално широколентово покритие.
Преди да стане служител на Безос, Байдал е управлявал подразделението Starlink в SpaceX, което е стартирало първите си два тестови спътника миналата година.
Amazon от своя страна все още не е обявила къде ще бъдат произведени сателитите и предвид времето, необходимо за регулаторно одобрение, проектът на Безос се развива поне с 2 или 3 години след този на Мъск.
Една от версиите, гласи че главният изпълнителен директор на SpaceX уволнява Байдал заради темпото, с което се движи проектът Starlink. Очаква се цялата система да започне да функционира, след като най-малко 800 сателита бъдат изпратени в космическото пространство.
От Amazon казват, че няма да коментират екипа, който работи по Kupier, но са събрали експерти от цялата индустрия, които да ръководят проекта. От Space X са отказали да коментират ситуацията.
SpaceX продължава да развива проекта Starlink през 10-те месеца, след като Байдал е напуснал. Идеята и на Мъск, и на Безос е с развиването на такива мрежи да направят интернет достъпен дори за най-бедните части на земното кълбо. Крайната цел на Starlink и Project Kupier е да предложат широколентови скорости, сравними с оптичните мрежи.