Американският интернет гигант Google съобщи, че спира филтрирането на заявките в търсачката си в Китай и пренасочва китайските си потребители от сайта Google.cn към базираната в Хонконг китайскоезична версия на Google, предават информационните агенции.

Компанията обяви, че планира да запази офисите си за техническа поддръжка и продажби в Китай, за да не загуби технологичните си позиции и да продължи научно-изследователската си дейност в страната.

В същото време Белият дом и официален Пекин са разочаровани от развоя на казуса Google в Китай.

"Разочаровани сме от това, че Google и китайското правителство не постигнаха споразумение, което да позволи на Google да продължи действието на търсачката си в Китай на адрес google.cn", заяви Майкъл Хамър, говорител на Съвета за национална сигурност към администрацията на американския президент.

Китайското министерство на външните работи обяви, че случаят с американската компания Google ще бъде разгледан в съответствие със закона. Говорител на външното министерство в Пекин обяви, че решението на компанията се разглежда като изолирано действие на търговско дружество и не би трябвало да окаже влияние върху китайско-американските отношения, освен ако случаят не бъде "политизиран".

По-рано китайската Служба за информацията заяви, че чрез своето решение Google нарушава свое писмено обещание, дадено при стъпването на компанията на китайския пазар. Решението на Google е и намек от страна на американския Интернет гигант, че Китай стои зад хакерските атаки срещу него, се казва още в изявлението на китайската Служба за информацията.

Не закъсняха и първите реакции на потребителите. Пренасочването не дало достъп на близо 390 млн. потребители до редица цензуринати от Пекин сайтове, съобщава агенция Bloomberg. Според потребители резултатите, които доскоро бяха цензурирани вече изобщо не фигурират в базата данни на интернет търсачката.

Запитванията относно събитията от 1989 г. на площада Тянанмън така и не станаха достъпви в Китай, както през основния сайт Google.com., така и през Google.com.hk. Друга цензорирана информация, до която потребителите в Китай нямат достъп, е част от неясното минала на сина на китайския президент Ху Дзинтао.