Китай постави ново условие към чуждестранните компании, опериращи на пазара в страната - да предоставят кода на своя софтуер.
Властите приеха закон, съгласно който всички външни доставчици на софтуер за финансовия сектор са длъжни да разкрият изходния код на своите продукти и освен това подлежат на щателни проверки, предаде Ню Йорк Таймс, цитиран от TechNews.bg.
Документът, на който се позовава американската медия, съдържа 22 страници и е бил приет в края на 2014 г. Това е първа стъпка в реализацията на нова стратегия на китайското правителство. Очаква се в близките месеци властите да изнесат подробна информация за стратегията, чиято цел е да обезпечи информационната сигурност на важните отрасли на икономиката.
Чуждите компании, от своя страна, са изпратили писмо до комитета по информационна сигурност на Китайската комунистическа партия, в което изразяват своето несъгласие с новите правила и опасения, че те ще дадат конкурентно предимство на местните фирми.
Представители на Търговската палата на САЩ пък призоваха властите в Китай за незабавен диалог. Те са обезпокоени от набиращата скорост тенденция, под предлог киберсигурност, властите на Китай да блокират възможността на външните компании да доставят софтуер на пазара в страната.
Проблемът е в това, че формулировката на Пекин е доста размита и оставя на властите достатъчно голямо поле за маневри. Китай предявява много по-строги изисквания и към доставчиците на оборудване, в сравнение с другите страни, отбелязват американските медия.
По-рано обаче именно САЩ затвориха своя корпоративен пазар за доставчиците на телекомуникационно оборудване Huawei и ZTE - две от водещите китайски компании. В отговор на това действие, през май 2014 г. Китай забрани на ведомствата и финансовите компании да ползват сървъри от IBM с твърдението, че в тях има „задни вратички" за спецслужбите на САЩ. Под забрана попадна и операционната система Windows, като същевременно правителството обяви план за преход към Linux.